Stypendia Bekker NAWA dla naukowców GUMed

19.01.2022

Troje naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: dr Krzysztof Basiński, dr Anna Klimowska oraz dr inż. Milena Deptuła odbędzie staż zagraniczny w ramach Programu Bekker Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). W jego trakcie będą mogli wspólnie z zagranicznymi placówkami badawczymi realizować projekty naukowe oraz rozwijać międzynarodową współpracę.

dr Krzysztof Basiński
dr Krzysztof Basiński

Jednym z dwojga laureatów tegorocznej edycji Programu jest dr Krzysztof Basiński z Zakładu Badań nad Jakością Życia GUMed, który podczas trzymiesięcznego stażu na Uniwersytecie w Aarhus (Dania), poprowadzi projekt pt. Rola harmoniczności we wczesnym przetwarzaniu bodźców słuchowych przez mózg.

W ramach tego projektu chcemy zbadać, w jaki sposób mózg ludzki przetwarza bodźce słuchowe w zależności od ich harmoniczności – jednego z parametrów fali akustycznej. W tym celu będziemy mierzyć słuchowe potencjały czynnościowe za pomocą elektroencefalografii. Wyniki doświadczeń przyczynią się do lepszego poznania mechanizmu percepcji wysokości dźwięku, który jest kluczowy m.in. dla rozumienia mowy czy słuchania muzyki. Wyniki mogą też w przyszłości posłużyć do opracowania nowych metod pomocy pacjentom z problemami ze słuchem – mówi dr Basiński.

Na Uniwersytecie w Antwerpii (Belgia) swój staż zrealizuje z kolei dr Anna Klimowska z Katedry i Zakładu Toksykologii GUMed. Specjalistka przeprowadzi badania w ramach projektu pt. Badanie biotransformacji substancji o właściwościach przeciwutleniających – pierwszy krok w ocenie narażenia.

Celem mojego projektu jest zidentyfikowanie produktów biotransformacji wybranych substancji o właściwościach przeciwutleniających, które w przyszłości będą mogły zostać wykorzystane w badaniach monitoringu biologicznego do oceny narażenia ludzi na tę grupę substancji – wyjaśnia dr Klimowska. – Syntetyczne przeciwutleniacze są obecnie zaliczane do grupy emerging chemicals, dla których wielkość ekspozycji oraz wpływ na zdrowie ludzi są słabo poznane, m.in. ze względu na nieznajomość szlaków biotransformacji, co z kolei wiąże się z niedostępnością odpowiednich metod pomiarowych. Projekt jest wynikiem współpracy naukowej nawiązanej podczas stażu, który odbyłam w trakcie studiów doktoranckich – dodaje.

dr inż. Milena Deptuła
dr inż. Milena Deptuła

Laureatką Programu z 2019 r. jest dr inż. Milena Deptuła, która z powodu pandemii COVID-19 nie mogła w 2020 r. wyjechać na swój staż. Zgodnie z decyzją NAWA ówcześni stypendyści mieli możliwość ponownego złożenia wniosku w ramach specjalnej ścieżki podczas tegorocznej edycji. Korzystając z tego rozwiązania, dr inż. Deptuła zrealizuje na Uniwersytecie w Oxfordzie projekt pt. Monitorowanie immunologiczne biorców przeszczepów nerki otrzymujących terapię limfocytami T regulatorowymi.

Program Bekker NAWA oferuje naukowcom możliwość wyjazdu za granicę w celu odbywania staży naukowych, prowadzenia badań oraz realizacji projektów. Umożliwia on również nabycie doświadczenia i poznanie dobrych praktyk w celu dalszego wykorzystywania ich po powrocie do kraju. Finansowane w ramach stypendium wyjazdy trwają od 3 do 24 miesięcy. W zakończonej niedawno czwartej edycji do Programu zakwalifikowało się 176 kandydatów, z których 18 reprezentuje dziedzinę nauk medycznych i o zdrowiu. Szczegółowe informacje wraz z pełną listą stypendystów dostępne są na stronie NAWA.

fot. Paweł Sudara/GUMed