StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Akcja „Zbadaj swoje jądra” ...

Akcja „Zbadaj swoje jądra” zakończona

12.01.2022

Kilkadziesiąt wykrytych zmian, jeden zdiagnozowany nowotwór i 350 przebadanych pacjentów, z których 150 skierowano na USG – to bilans akcji Zbadaj swoje jądra realizowanej od listopada do grudnia 2021 r. w Zakładzie Radiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala klinicznego GUMed przez studentów i lekarzy z naszej Uczelni.

IMG-1967.jpg

Pomysłodawcą akcji był lek. Michał Gąsiorowski z Zakładu Radiologii GUMed. Z jego inicjatywy każda zainteresowana osoba mogła skorzystać z bezpłatnego badania i otrzymać skierowanie na USG w przypadku wystąpienia niepokojących wątpliwości.

U większości pacjentów zaobserwowane zmiany wymagały dalszej obserwacji, jednak nie ma w ich przypadku żadnego zagrożenia nowotworowego. U części wykryliśmy takie, które powodują nawet dziesięciokrotne zwiększenie ryzyka nowotworu, dlatego pacjenci ci pozostaną w stałej kontroli – wyjaśniał lek. Michał Gąsiorowski. – Wydaje się, że dzięki takim akcjom przełamujemy barierę wstydu. Młodzi ludzie byli chętni i nie mieli oporów – byli wręcz oburzeni faktem, że takie badania są trudno dostępne. Uważam, że jeśli mężczyzna jest zaniepokojony i chce wykonać badania, to ta ścieżka powinna być łatwiejsza.

Akcja była szalenie potrzebna. Udało nam się znaleźć jeden nowotwór u młodej osoby o wielkości 4 mm, o którym w innym przypadku pacjent by nie wiedział. Dzięki temu uratowaliśmy mu życie lub przynajmniej poprawiliśmy jego jakość. Inicjatywa pokazała niesamowitą wrażliwość lekarzy i studentów. Nie myślą oni tylko o sobie, ale także przyszłościowo o naszym zdrowiu i wychodzą nam naprzeciw – dodawała prof. Edyta Szurowska, kierownik II Zakładu Radiologii, prorektor ds. klinicznych GUMed.

IMG-2064.jpg

Guzy jądra rozwijają się bezobjawowo. Dopiero badanie palpacyjne, które pacjent może przeprowadzić sam np. pod prysznicem, powinno go zaniepokoić. Jest to groźna choroba, ale całkowicie wyleczalna, jeśli pacjent odpowiednio wcześnie zgłosi się do urologa – tłumaczył lek. Wojciech Piaskowski z Katedry i Kliniki Urologii GUMed.

Zaangażowani w kampanię studenci oraz lekarze wykonywali badania w wolnym czasie w ramach wolontariatu. Akcja okazała się dużym sukcesem, a organizatorzy już teraz zapowiadają jej kolejną edycję. Wskazują także na plany stworzenia poradni, gdzie pacjenci mogliby zgłaszać się bezpośrednio, bez konieczności uprzedniego uzyskiwania skierowań. Pomysł ma być omówiony z dyrekcją szpitala.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK