StartUczelniaKalendarium wydarzeń"Artyści a genetyka" - spot...

"Artyści a genetyka" - spotkanie w ramach projektu "Zdolni z Pomorza"

Kolejne spotkanie w ramach projektu Zdolni z Pomorza dotyczyć będzie chorób rzadkich. Choć określenie rzadka sugeruje incydentalność występowania, to w Polsce może być ponad 2 mln osób z tego rodzaju schorzeniami, natomiast w całej Europie liczbę pacjentów szacuje się na blisko 30 mln. Dotychczas zidentyfikowano i opisano niemal 8 tys. jednostek chorobowych, w których liczba stwierdzonych przypadków jest nie większa niż 5 na 10 tys. mieszkańców, a tym samym, zgodnie z definicją przyjętą w Unii Europejskiej, uznaje się je za choroby rzadkie. Wraz z rozwojem techniki i nauk biologicznych zwiększa się wiedza o ludzkim ciele i molekularnych mechanizmach jego działania, stąd też każdego roku grupa chorób rzadkich powiększa się o kolejne nowo rozpoznane jednostki. Tego rodzaju schorzenia są wyzwaniem dla społeczeństwa, współczesnej medycyny oraz systemów zabezpieczenia społecznego.

Podczas spotkania prof. Jolanta Wierzba z Zakładu Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawi wykład o tym, jak na losy sławnych ludzi wpłynął fakt zmagania się z chorobą uwarunkowaną genetycznie. W trakcie ćwiczeń z kolei uczniowie będą mieli możliwość spotkania i wysłuchania relacji osób z chorobą rzadką, które brały udział w programie telewizyjnym Down the Road.

Wydarzenie odbędzie się 22 stycznia 2022 r. o godz. 9:00 w budynku Atheneum Gedanense Novum GUMed, (Gdańsk, Al. Zwycięstwa 41/42).

Program spotkania dostępny jest w poniższym pliku. Szczegółowych informacji udzielają także organizatorzy pod adresem zdolnizpomorza@gumed.edu.pl.

Program spotkania (1,12 MB)

Czas i miejsce:

2022-01-22

9:00-14:30

Atheneum Gedanense Novum (Gdańsk, Al. Zwycięstwa 41/42)