StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Szpitalne oddziały ratunkow...

Szpitalne oddziały ratunkowe – kompendium dla profesjonalistów

30.11.2021

Specjaliści z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: dr Marlena Robakowska i dr Anna Tyrańska-Fobke, z Zakładu Ratownictwa Medycznego: dr Daniel Ślęzak i Piotr Robakowski oraz Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala klinicznego GUMed, są autorami publikacji pt. Szpitalne oddziały ratunkowe – kompendium dla profesjonalistów. Eksperci poruszają w niej tematykę związaną z funkcjonowaniem szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), wyzwaniami stojącymi przed ich personelem oraz możliwości, jakie oferują one pacjentom. Kompendium… kierowane jest do osób pracujących w tego rodzaju oddziałach, a także wszystkich tych, których aktywność wiąże się z działalnością SOR.


autorzy publikacji

Autorzy publikacji. W górnym rzędzie dr Marlena Robakowska, dr Daniel Ślęzak i dr Anna Tyrańska-Fobke. W dolnym rzędzie Piotr Robakowski i Jakub Kraszewski.

Szpitalne oddziały ratunkowe to jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), który został powołany do niesienia pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dla osób młodych sytuacja nagłego zagrożenia zdrowotnego często jest pierwszą w życiu okazją do spotkania z systemem ochrony zdrowia jako osoba zależna, wymagająca pomocy, a nie jako osoba towarzysząca czy odwiedzająca – mówi dr Daniel Ślęzak. – Dla osób starszych i schorowanych natomiast jest to stan, w którym po raz kolejny spotykają się nie tylko z systemem ochrony zdrowia, ale i z wizją nieuchronnego przemijania. Wszystkie te osoby trafiają na SOR w poszukiwaniu pomocy.

Zdaniem dr. Ślęzaka, aby umożliwić szpitalnym oddziałom ratunkowym właściwe realizowanie zadań, do których zostały powołane, istotne jest ich prawidłowe i adekwatne finansowanie oraz wspieranie przez instytucje państwowe. Problemy kadrowe oraz utrudniony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej na niższych szczeblach, tj. w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, powodują dodatkowo, że SOR jest miejscem, do którego zgłaszają się także pacjenci niewymagający natychmiastowej pomocy medycznej w związku ze stanami nagłego zagrożenia zdrowotnego.