StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Młode talenty kolejny raz w...

Młode talenty kolejny raz w GUMed

24.11.2021

W miniony weekend po raz kolejny w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego gościli uczestnicy programu rozwojowego dla uczniów szkół średnich zainteresowanych medycyną, farmacją i biotechnologią. Tym razem uczniowie mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracy ortopedy i chirurga.

Dr Marek Rocławski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed rozpoczął spotkanie od przypomnienia wybranych elementów anatomii, a następnie wyjaśnił, kim jest ortopeda i z jakimi patologiami narządów ruchu ma do czynienia najczęściej. Dr hab. Rafał Pankowski, który w szpitalu Copernicus zajmuje się m.in. operacyjnym leczeniem skolioz, omówił wskazania i przebieg tej złożonej operacji. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jaki wkład w udoskonalenie tej procedury miał dr hab. R. Pankowski. W badaniach eksperymentalnych – symulacji derotacji – określił krytyczną siłę korekcyjną, jaką można zastosować podczas operacji skolioz. W ten sposób powstał derotator – narzędzie wyposażone w specjalnie skalibrowany dynamometr, który limituje granicę derotacji w jej efektywnym i bezpiecznym zakresie (o historii powstania derotatora i operacyjnym leczeniu skolioz dr hab. Rafał Pankowski opowiada w filmie, który można zobaczyć na stronie projektu Nauka to ludzie).


dr_hab._Rafał_Pankowski__wykład_Leczenie_deformacji_kręgosłupa.jpg

dr hab. Rafał Pankowski, wykład „Leczenie deformacji kręgosłupa”

Kolejnego dnia dr hab. Karol Połom z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej razem z uczestnikami zastanawiał się nad przyszłością chirurgii. Opowiedział o najnowszych narzędziach i kierunkach rozwoju chirurgii, zwracając jednocześnie uwagę na to, jak dynamicznie zmienia się obecnie medycyna. Nawiązując m.in. do coraz szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji zwrócił również uwagę na to, jak duże wyzwania i jak dużą odpowiedzialność nakłada to na lekarzy i naukowców. Po części wykładowej przyszła część na zajęcia praktyczne – pod czujnym okiem dr. hab. Karola Połoma i lek. Marcina Ekmana z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej uczestnicy zapoznali się z podstawowymi technikami i narzędziami chirurgicznymi, a następnie ćwiczyli zakładanie pierwszych szwów.

Kolejne spotkanie odbędzie się w Centrum Medycyny Translacyjnej.


warsztaty_chirurgiczne.jpg

warsztaty chirurgiczne

Pomysłodawczynią i koordynatorką programów edukacyjnych realizowanych w ramach projektu Nauka to ludzie jest dr n. społ. Agnieszka Anielska z Sekcji Promocji. Przewodniczącym jego Rady Naukowej jest prof. Miłosz Jaguszewski. Zasiadają w niej również prof. Anna Żaczek, kierownik Zakładu Onkologii Translacyjnej GUMed i prodziekan ds. umiędzynarodowienia Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki.

W naszym programie rozwojowym uczestniczy trzydzieścioro utalentowanych uczniów z różnych zakątków Polski. Od września 2021 r. grono ekspertów towarzyszy w rozwijaniu ich pasji, pokazując m.in. szerokie spektrum i specyfikę badań naukowych realizowanych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Więcej informacji na temat programu dostępnych jest na stronie www.naukatoludzie.gumed.edu.pl oraz w Gazecie GUMed.


fot. Paweł Paszko/Action Studio