18.11.2021
Specjaliści z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: dr Adam Michcik i dr Adam Polcyn wzięli udział w listopadowej audycji z cyklu Bądź zdrów bez kolejki realizowanej przez Uczelnię, UCK i Radio Gdańsk. Lekarze opowiedzieli w niej o urazach twarzoczaszki, zwracając uwagę m.in. na ich przyczyny, najczęstsze powikłania i sposoby ich leczenia. Jak podkreślili, Klinika GUMed jest jedyną tego rodzaju placówką w województwie pomorskim.
– Do grona naszych pacjentów należą osoby ze schorzeniami zlokalizowanymi w obrębie twarzy, czaszki, a także szyi – mówił dr Adam Michcik.
– Pacjent trafia pod opiekę chirurga szczękowo-twarzowego, gdy dochodzi do urazów, kiedy w jamie ustnej pojawia się dotąd niepoznany guz, proteza zaczyna przeszkadzać lub gdy pojawia się nadmierne krwawienie – dodawał dr Adam Polcyn.
od lewej: red. Joanna Matuszewska, dr Adam Michcik, dr Adam Polcyn
Reprezentowana przez dr. Michcika i dr. Polcyna specjalizacja łączy w sobie informacje z wielu innych dziedzin medycyny. Wiedza ta jest niezbędna lekarzom, ponieważ twarzoczaszka składa się z wielu różnych tkanek i narządów, często o specyficznej budowie.
– Chirurgia szczękowo-twarzowa jest piękną, ale trudną specjalizacją. Wymaga znajomości zagadnień z zakresów chirurgii plastycznej, otolaryngologii, chirurgii naczyniowej, ortodoncji czy protetyki. Sam proces specjalizacji trwa 6 lat. Kandydat musi charakteryzować się nie tylko odpowiednią wiedzą, ale i zdolnościami manualnymi. Niejednokrotnie operujemy w trudno dostępnych rejonach jamy ustnej czy części twarzowej czaszki. Nasza specjalizacja charakteryzuje się ponadto chorobami zębopochodnymi, których próżno szukać w innych rejonach ciała ludzkiego – mówił dr Adam Michcik.
Uszkodzenia, których leczeniem zajmują się goście audycji, powstają stosunkowo rzadko, jednak zwykle są dotkliwe dla pacjentów, a ich terapia często jest skomplikowana.
– Urazy twarzoczaszki stanowią 3-6% wszystkich urazów u osób dorosłych i 0,5-1% u dzieci. Ok 2/3 obrażeń dotyczy żuchwy, a 14% obrażeń dotyczy szczęki – wskazywał dr Polcyn. – W Polsce najczęściej dochodzi do obrażeń w wyniku pobicia (40% przypadków), na drugim miejscu znajdują się wypadki komunikacyjne, a dalej wypadki w pracy, urazy odzwierzęce i wypadki podczas rekreacji. Na zachodzie Europy na pierwszym miejscu są wypadki komunikacyjne, a dopiero na drugim pobicia.
– Na powłokach skórnych twarzy pojawia się obrzęk. Może dojść do krwawienia wewnątrz jamy ustnej lub do wykruszenia zębów. Pacjent może też mieć problem z odpowiednim zagryzieniem zębów. To wszystko powinno zmusić go do udania się na oddział ratunkowy, gdzie zostanie przeprowadzona konsultacja z zakresu chirurgii-twarzowej – tłumaczył dr Michcik. – Tego rodzaju urazy zazwyczaj pociągają za sobą powikłania np. czynnościowe czy estetyczne, które zaburzają funkcjonowanie układów takich jak pokarmowy, oddechowy i nerwowy. Pacjenci mają problem z mówieniem, przełykaniem, gryzieniem, a niekiedy nawet z oddychaniem. Uraz szkieletu czaszkowo-twarzowego może być zagrożeniem dla życia – dodawał.
Specjaliści opowiedzieli nie tylko o powstawaniu urazów czaszkowo-twarzowych, ale także o metodach ich leczenia. Przedstawili m.in. metodykę rekonstrukcji uszkodzonych fragmentów ciała. Całość rozmowy dostępna jest na stronie Radia Gdańsk.
Bądź zdrów bez kolejki to autorski projekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Radia Gdańsk rozpoczęty w 2017 r. W ramach współpracy specjaliści UCK i naukowcy Uniwersytetu raz w miesiącu dzielili się fachową wiedzą i poradami ze słuchaczami. Koordynatorkami projektu są dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowa GUMed Joanna Śliwińska oraz Sylwia Mierzewska z Zespołu ds. Organizacji i Promocji UCK.
Fot. Paweł Sudara/GUMed