Granty ABM na badania psychiatryczne i neurologiczne

15.11.2021

Zespoły badawcze pod kierownictwem specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownika Katedry Neurologii oraz prof. Pawła Zagożdżona, kierownika Zakładu Higieny i Epidemiologii uzyskały granty na projekty badawcze w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii organizowanego przez Agencję Badań Medycznych.


prof. Bartosz Karaszewski, fot. Paweł Sudara/GUMed

prof. Bartosz Karaszewski, fot. Paweł Sudara/GUMed

Badanie, które koordynuje prof. Bartosz Karaszewski, nosi tytuł Leczenie ostrych udarów niedokrwiennych mózgu spowodowanych okluzją dużego naczynia metodą trombektomii mechanicznej u pacjentów o nieznanym czasie zachorowania albo niespełniających kryteriów kwalifikacji TK (ASPECTS < 6) na podstawie kryteriów MRI (DWI-FLAIR mismatch). Akronim: WAKE-IN (WAKE-up stroke for INvasive treatment). Zostaną do niego zakwalifikowani pacjenci z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu (UNM) spowodowanym chorobą dużych naczyń domózgowych i/lub mózgowych (ang. large vessel occlusion, LVO), którzy nie spełnią kryterium zdefiniowanego czasu od pierwszych objawów do leczenia endowaskularnego, oraz u których występuje niedopasowanie DWI-FLAIR.

Naukowcy zakładają, że wydolność krążenia obocznego będzie jednym z zasadniczych czynników wpływających na wielkość niedopasowania DWI-FLAIR (wydolność krążenia obocznego będzie się w znaczącym stopniu zawierać w proponowanym parametrze, istotnie korelując z niedopasowaniem DWI-FLAIR), z kolei z drugiej strony będzie ona uwzględnić także inne zmienne wpływające na rokowanie tkankowe w przypadku skutecznej reperfuzji. Celem badania jest wskazanie grupy pacjentów, którzy mogą być skutecznie leczeni metodą trombektomii mechanicznej spośród chorych niespełniających obecnych kryteriów kwalifikacji do tej terapii. Współcześnie metodą tą leczy się ok. 3% pacjentów z UNM.

Badanie realizowane jest przez konsorcjum złożone z GUMed oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Z ramienia naszej Uczelni w skład zespołu wchodzą: prof. Bartosz Karaszewski, dr hab. Dariusz Gąsecki, dr Sebastian Szczyrba, lek. Bartosz Jabłoński; mgr inż. Adam Wyszomirski, lek. Karol Budzeń oraz lek. Kamil Kowalczyk z Kliniki Neurologii Dorosłych. ABM dofinansowała projekt kwotą 9 995 731,70 zł.


prof. Paweł Zagożdżon, fot. Paweł Sudara/GUMed

prof. Paweł Zagożdżon, fot. Paweł Sudara/GUMed

Naukowcy z zespołu prof. Pawła Zagożdżona realizują projekt pt. Efekt sertraliny na objawy depresyjno-lękowe, dysfunkcję śródbłonka oraz biomarkery u pacjentów z niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową. W ramach badania chcą ocenić wpływ sertraliny stosowanej przez 48 tygodni na postępy w leczeniu zaburzeń depresyjno-lękowych u pacjentów z niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową (ang. heart failure with preserved ejection fraction, HFpEF) oraz na szeroko pojęty stan tych chorych. Zamierzają w tym celu badać próbki krwi pacjentów, oznaczając różnego rodzaju parametry, np. stężenia biomarkerów czy funkcję śródbłonka.

Jak wyjaśniają specjaliści, w związku z rosnącym odsetkiem osób chorych na depresję szacuje się, że do 2030 r. globalna sprzedaż anksjolityków i antydepresantów wzrośnie o 37%. Główne czynniki ryzyka zaburzeń depresyjno-lękowych to wiek, niski status socjoekonomiczny oraz obecność chorób przewlekłych, w tym chorób serca. Dlatego grupą szczególnie narażoną na zaburzenia depresyjno-lękowe są pacjenci z niewydolnością serca.

Badanie realizowane jest przez GUMed we współpracy ze specjalistami z innych ośrodków medycznych. W skład zespołu badawczego z ramienia naszej Uczelni wchodzą: prof. Paweł Zagożdżon, prof. Leszek Kalinowski, dr Tomasz Borkowski oraz inni pracownicy Zakładu Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej. Ponadto w badaniu planuje się także udział kolejnych ośrodków naszej Uczelni, w tym kierowanych przez prof. Marcina Hellmanna (Zakład Diagnostyki Chorób Serca), prof. Marka Kozińskiego (Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych) oraz dr Edytę Dąbrowską (Centrum Medycyny Translacyjnej). ABM dofinansowała projekt kwotą 9 944 017,55 zł.