Tajemnice z muzealnej półki

28.10.2021

Niniejszym tekstem rozpoczynamy kolejny, już 10, rok publikacji Tajemnic z muzealnej półki. Pierwszy z tekstów tego cyklu opowiadał o paratusie, przedmiocie tak fascynującym ze względu na swą konstrukcję i przeznaczenie, jak znamiennym dla postępu nauki w ostatnich dekadach. Przez kolejne lata pokazywaliśmy wybrane skarby z naszych zbiorów, które dzięki życzliwości i hojności wielu osób i jednostek GUMed stają się coraz bogatsze i świetniejsze.

Z biegiem czasu teksty Tajemnic z muzealnej półki stawały się coraz dłuższe, bowiem historii wartych przekazania było coraz więcej. Słowo historia jest nieco kłopotliwe, biorąc pod uwagę czas, jaki dzieli powstanie kolejnego tekstu od opisywanych dat i wydarzeń. To zaambarasowanie oddaje jedną z idei tworzenia i prowadzenia muzeów uczelnianych. Jest nią ochrona, opracowanie i upublicznianie najnowszej historii i dziedzictwa akademickiego. Spraw, które miały miejsce wczoraj lub przed kilku dniami.

Opowieść rozpoczynająca 10 rok spotkań z Tajemnicami z muzealnej półki doskonale oddaje wspomniane powyżej cele muzeum uczelnianego. Jest przy tym aktualna, odnosząc się do niezwykle ważnej kampanii prowadzonej przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Dobrze stało się, że wspomnienie o niej opublikowane zostanie na początku roku akademickiego.

18 października 2021 r., przed jedenastoma dniami, odbyła się debata uniwersytecka w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Kultura Szacunku/Culture of Respect, prowadzonej od początku minionego roku akademickiego przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Jej cele i metody przedstawione zostały na stronie kampanii. Ważne są słowa prorektora ds. studenckich GUMed dr. hab. Tomasza Smiatacza. Zaproszeni goście dyskutowali o rozumieniu i znaczeniu szacunku. Relacja z dyskusji dostępna jest na kanale YouTube Uczelni.


przypinki

przypinki stworzone w ramach kampanii Kultura Szacunku

Jakie są związki kampanii Kultura Szacunku z Muzeum? Pierwszy i najważniejszy dotyczy szacunku, z jakim traktujemy dziedzictwo i tradycję GUMed, obiekty znajdujące się w naszych zbiorach oraz odwiedzających Muzeum w jego siedzibie i poprzez dostęp zdalny. Powód drugi, nie mniej ważny i wynikający z pierwszego oraz z celów i sposobów działania Muzeum wspomnianych uprzednio, to włączenie do naszych zbiorów 5 okolicznościowych przypinek z zasadniczymi hasłami kampanii: zaufanie, zrozumienie, szacunek, równość, życzliwość. Zostały one wybrane przez społeczność uniwersytecką spośród kilku propozycji w pierwszych tygodniach kampanii.

Muzeum GUMed życzy dobrego, spokojnego roku akademickiego i wielu ciekawych tajemnic z muzealnej półki. Dziękujemy za minione lata!

dr Marek Bukowski,

Muzeum GUMed