2.07.2021
Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Rafał Bartoszewski z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej, zastępca redaktora naczelnego czasopisma Cellular and Molecular Biology Letters, prof. Michał Żmijewski z Katedry i Zakładu Histologii oraz prof. Leszek Kalinowski, kierownik Katedry Analityki Klinicznej są współtwórcami sukcesu redagowanego przez siebie periodyku, jakim są wysokie noty uzyskane w obecnej edycji Journal Citation Reports.
Na zdjęciu od lewej: prof. Rafał Bartoszewski, prof. Michał Żmijewski, prof. Leszek Kalinowski; fot. Paweł Sudara/GUMed
Czasopismo kierowane przez prof. Aleksandra F. Sikorskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego i wydawane przez BMC pod egidą UWr uzyskało wskaźnik Impact Factor za rok 2020 wynoszący 5,787 oraz IF za ostatnie 5 lat wynoszący 4,833 według Journal Citation Reports 2021. Wyniki te plasują Cellular and Molecular Biology Letters na 69 miejscu spośród 298 periodyków w kategorii biochemia i biologia molekularna (1 kwartyl) oraz na 62 miejscu ze 195 czasopism w kategorii biologia komórki (2 kwartyl).
Wydawnictwo zanotowało wzrost we wszystkich znaczących wskaźnikach, takich jak ogólna ilość cytowań, wskaźnik cytowań w porównaniu do innych czasopism z danej kategorii czy wskaźnik niezwłoczności (immediacy index), odnoszący się do cytowania najbardziej aktualnych informacji.
- Do pracy nad rozwojem w charakterze jedynego edytora pomocniczego CMBL, założonego w Uniwersytecie Wrocławskim czasopisma ukierunkowanego na publikację wartościowych prac z zakresu biochemii i biologii molekularnej oraz biologii komórki zaprosił mnie w 2017 r. mój mentor i główny edytor prof. Aleksander F. Sikorski – mówi prof. Rafał Bartoszewski. – Wspólnie z członkami rady naukowej (w tym prof. Michałem Żmijewskim i prof. Leszkiem Kalinowskim) podjęliśmy się wyzwania zbudowania czołowego światowego czasopisma. W 2017 r. IF wynosił 1,291, z kolei po 4 latach naszej pracy ukierunkowanej na zdobywanie wartościowych prac już 5,787, a periodyk jako jedyny w Polsce jest skategoryzowany w Q1 z zakresu biochemii i biologii molekularnej. Mam nadzieję i zachęcam pracowników GUMed do publikowania swoich prac na łamach naszego czasopisma.
Równie istotny sukces odniósł prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii, pełniący wspólnie z prof. Juanem Luisem Guteirrez-Chico funkcję redaktora naczelnego czasopisma Cardiology Journal, którego Impact Factor za 2020 r. według Journal Citation Reports 2021 wyniósł 2,737, co jest najwyższym wynikiem w historii periodyku.
Na zdjęciu: prof. Miłosz Jaguszewski; fot. Paweł Sudara/GUMed
Cardiology Journal jest klasyfikowany na 82 miejscu spośród 142 czasopism w kategorii układ sercowy i sercowo-naczyniowy (3 kwartyl) i także zanotował wzrost we wszystkich istotnych wskaźnikach, w wielu przypadkach osiągając najlepsze wyniki w swojej historii. Obecnie jest także najwyżej punktowanym czasopismem w dziedzinie kardiologii w Polsce z listy Ministerstwa Edukacji i Nauki – 100 punktów.
Prof. Miłosz Jaguszewski objął stanowisko redaktora naczelnego periodyku w 2016 r., a w jego pracy wspiera go I Katedra i Klinika Kardiologii GUMed.
- Czasopismo Cardiology Journal prowadzę od 4 lat – mówi prof. Jaguszewski – Obejmując stanowisko redaktora naczelnego, wiedziałem, że czeka nas sporo zadań do wykonania, ale współpracowałem z bardzo odpowiedzialnymi i konkretnymi ludźmi. Szczególnie cenię sobie współpracę z dr. Łukaszem Stolarczykiem, który oddał się całkowicie temu projektowi. Nie mogę w tym miejscu zapomnieć o całej redakcji, radzie redakcyjnej oraz współredaktorze. Dzięki tym osobom, redaktorom sekcji, wspaniałym autorom i naukowcom oceniającym prace jesteśmy na dobrej drodze, by stworzyć najlepsze czasopismo w dziedzinie chorób sercowo-naczyniowych w tej części Europy.
Znaczącym sukcesem jest także wynik uzyskany przez czasopismo Polish Journal of Neurology and Neurosurgery (Neurologia i Neurochirurgia Polska) współredagowane przez prof. Jarosława Sławka, kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego GUMed oraz prof. Zbigniewa K. Wszołka z Mayo Clinic (USA). Periodyk w ciągu 3 lat podwoił swój Impact Factor, który wynosi obecnie 1,621.
Na zdjęciu: prof. Jarosław Sławek; fot. Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki