Raka piersi można wyleczyć

12.10.2021

Akcja edukacyjna pt. Różowy październik zorganizowana 7 października 2021 r. pozwoliła zwiększyć świadomość dotyczącą raka piersi. W szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego studenci kierunku lekarskiego oraz pracownicy Centrum Chorób Piersi UCK uczyli samobadania piersi, z kolei zaproszeniu uczniowie z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku rozdawali pracownikom Uczelni i szpitala ulotki z instrukcją samobadania piersi, różowe wstążki oraz przypinki. W akcji wzięła udział reprezentująca władze Uczelni prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych, kierownik II Zakładu Radiologii.


Różowy październik

prof. Edyta Szurowska i uczniowie VIII LO z nauczycielką Małgorzatą Zauliczną

Centrum Chorób Piersi działa w szpitalu klinicznym GUMed od czterech lat i wyposażone jest w nowoczesny sprzęt specjalistyczny.

To zintegrowane centrum, które łączy wiele specjalności: onkologię, chirurgię onkologiczną, diagnostykę, diagnostykę obrazową, radiologię i medycynę nuklearną. Pacjentki, które do nas przychodzą, są diagnozowane i leczone w jednym miejscu, pod fachową opieką specjalisty. To bardzo wygodne, znacznie przyspiesza diagnostykę i proces leczenia, a nam umożliwia wielodyscyplinarne konsultacje – wyjaśniała prof. Szurowska. – Do dyspozycji mamy najnowocześniejszy aparat mammograficzny oraz sprzęt do wykonywania biopsji mammotomicznych. Jest też specjalny stół i aparat rentgenowski, dzięki któremu możemy zbadać usuniętą próbkę w trakcie biopsji.

Jak dodała dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi.

Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. W takich sytuacjach raka w 90 proc. udaje się wyleczyć, a terapia nie jest obciążająca – mówiła dr hab. Senkus-Konefka.


Różowy październik

dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka (w środku)

W ramach akcji przed wejściem do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej uczniowie namalowali kredą różową wstążkę – symbol obchodzonego w październiku Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Specjaliści z UCK omówili z kolei metody badania piersi, demonstrując wykorzystanie nowoczesnych urządzeń, w które wyposażony jest szpital kliniczny GUMed.

To bardzo ważne, aby uwrażliwiać młodzież na tematykę chorób, nowotworów. To dzieci przychodzą do swoich rodziców i niosą inny przekaz od tego, który płynie z mediów, popularnych seriali. A najważniejszy przekaz to ten, że raka można wyleczyć, że rak to nie jest wyrok. Chcemy uczyć młodzież, jak rzetelnie mówić o walce z rakiem – podkreślała Małgorzata Zauliczna, nauczycielka z VIII LO w Gdańsku, działająca w Stowarzyszeniu Różowy Motyl, którego misją jest pomoc osobom chorym na nowotwory.

Atutem Centrum Chorób Piersi UCK jest wsparcie pacjentów przez rehamanagera, tj. specjalistę do spraw zarządzania kompleksową rehabilitacją, który pomaga pacjentom uzyskać świadczenia pieniężne, wsparcie instytucji i organizacji pozarządowych, a także orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ponadto wspiera chorych i ich rodziny w rozwiązywaniu niemedycznych problemów związanych z chorobą onkologiczną i funkcjonowaniem pacjenta w jego środowisku – w domu i w pracy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centrum.

fot.: Paweł Sudara/GUMed