StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/202250 przeszczep płuca w szpit...

50 przeszczep płuca w szpitalu klinicznym GUMed

6.10.2021

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku dokonano 50. przeszczepienia płuc. Pacjentem był 58-letni Pan Krzysztof, który chorował na rozedmę płuc, powodującą u niego krańcową niewydolność oddechową – stale odczuwał duszność, nawet w spoczynku. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że w przeszłości uległ wypadkowi, w wyniku którego musiał przejść ratujący życie zabieg – resekcję części jelit oraz nerki. Te czynniki zadecydowały, że specjaliści musieli zmienić strategię postępowania lekowego, immunosupresyjnego i podejść do leczenia bardzo indywidualnie. Zabieg ten był również dużym wyzwaniem z anestezjologicznego punktu widzenia.

Często przy przeszczepach płuc korzystamy z tzw. ECMO (pozaustrojowej oksygenacji membranowej), natomiast w tym przypadku udało się przeprowadzić przeszczep bez zastosowania tej technologii. Jest to korzystniejsze dla pacjenta, ponieważ stanowi dla niego mniejszy uraz – wyjaśnia prof. Romuald Lango, kierownik Zakładu Kardioanestezjologii GUMed. – Dla anestezjologa jest to natomiast szczególnie trudne, bowiem u pacjenta ze skrajnie niewydolnym układem oddechowym, trzeba przeprowadzić zabieg, prowadząc sztuczną wentylację z wykorzystaniem tylko jednego z dwóch wcześniej skrajnie niewydolnych płuc. Powoduje to dalsze pogorszenie już wcześniej bardzo słabej wymiany gazowej w płucach. Dodatkowy aspekt stanowi korygowanie związanych z operacją zaburzeń funkcji układu krążenia, wynikających w znacznej mierze z gwałtownego wzrostu obciążenia prawej komory serca. Poradzenie sobie z wymienionymi problemami wymaga od anestezjologa doświadczenia, postępowania w oparciu przygotowane wcześniej precyzyjne procedury i oczywiście znakomitej współpracy z chirurgami – dodaje prof. Lango.


transplantacja płuc

Ważną rolę przy przeszczepieniu płuc odgrywa rehabilitacja.

Kiedy chirurdzy skończą swoją pracę, wtedy wchodzimy my – mówi Maciej Majewski z Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK. – Rehabilitacja obejmuje przede wszystkim poprawę funkcji oddechowych u pacjenta, ponieważ ma w sobie nowe płuca. Trzeba go na nowo nauczyć podstawowych funkcji, oddychania, kaszlu i tego, co wcześniej było zaburzone. Rehabilitacja pacjenta zmierza do tego, aby jak najbardziej go usamodzielnić.

Pan Krzysztof, któremu 27 września 2021 r. zostały przeszczepione płuca, czuje się dobrze. Jak mówi, jest zadowolony z przebiegu leczenia.

Przecudni lekarze i pielęgniarki się mną opiekują. Coś pięknego. Jestem rehabilitowany non stop, tylko z małymi przerwami na odpoczynek, a to wszystko, aby moje płuca uruchomić, aby dobrze pracowały – podkreśla Pacjent.


transplantacja płuc

Dr hab. Jacek Wojarski z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed, koordynator programu transplantacji płuc zaznacza, że zarówno przeszczepienie narządu, jak i opieka oraz całe zagadnienie związane z powikłaniami stanowi duże wyzwanie medyczne. Pomiędzy poszczególnymi przypadkami jest ogromne zróżnicowanie w skali trudności. Warto podkreślić, że zabiegi nigdy nie trwają tyle samo – od 5 aż do 14 godzin.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odnosimy dziś sukces i cieszymy się z 50. przeszczepienia. To wszystko stało się możliwe dzięki znakomitej współpracy w ramach Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK, ze wspaniałymi anestezjologami, lekarzami intensywnej terapii, zespołem pielęgniarskim i doskonale rozwiniętym, na światowym poziomie, procesem fizjoterapii – mówi dr hab. Wojarski.

We wrześniu 2021 r. Oddział Transplantacji Płuc przeniósł się do nowego, przeznaczonego dla programu przeszczepu płuc dużego i nowoczesnego miejsca w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Oddział posiada odpowiednią liczbę łóżek, pozwoli nam to swobodnie zwiększyć liczbę wykonywanych kwalifikacji do zabiegu przeszczepienia płuc – wyjaśnia dr hab. Jacek Wojarski. – Bardzo nas to cieszy, ponieważ w związku dobrymi wynikami leczenia w naszym programie oraz renomą ośrodka duża liczba pacjentów kierowanych z całego kraju powodowała dotychczas niepokojące wydłużanie się czasu oczekiwania na kwalifikację. Zapowiadamy dalszy, jeszcze intensywniejszy rozwój naszego programu przeszczepowego. Widać, że jest zapotrzebowanie, które zostało niestety pogłębione przez pandemię COVID-19. Nasz szpital odpowiada na to zapotrzebowanie i planujemy nawet potrojenie liczby kwalifikacji – podkreśla koordynator programu transplantacji płuc.

fot.: Sylwia Mierzewska/UCK