11.10.2021
Na trwającą pandemię COVID-19 nałożył się sezon grypowy. W dobie powszechnych szczepień przeciw obu tym schorzeniom przedstawiciele władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego przekonywali 8 października 2021 r. w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed o zasadności przyjęcia szczepionki.
Obecni podczas akcji byli: prof. Marcin Gruchała – rektor GUMed, dr hab. Tomasz Smiatacz – prorektor ds. studenckich, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, prof. Edyta Szurowska – prorektor ds. klinicznych oraz dr Tadeusz Jędrzejczyk – dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.
od lewej: prof. Edyta Szurowska, prof. Marcin Gruchała, dr hab. Tomasz Smiatacz
– Co roku szczepimy się publicznie w Centrum Medycyny Rodzinnej, żeby promować szczepienia – mówił rektor prof. Marcin Gruchała. – Dwa lata pandemii w sposób szczególnie dobitny pokazały, jak ważne są szczepienia w prewencji chorób zakaźnych. Grypa należy do bardzo poważnych schorzeń, szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne nie tylko dla starszych osób, obciążonych chorobami przewlekłymi, ale dla nas wszystkich. Ja mniej szczepię się dla samego siebie, bardziej dla moich pacjentów, z którymi stykamy się codziennie, a którzy są poważnie obciążeni chorobami przewlekłymi, dla moich bliskich, dla starszych rodziców, żeby bezpiecznie się z nimi spotykać. Zachęcamy Państwa do przyjęcia szczepionki przeciw grypie.
– Skoro my się szczepimy i chcemy być bezpieczni dla siebie, naszych pacjentów i bliskich, powinniście Państwo zrobić to samo. Grypa jest poważną chorobą, na którą można umrzeć. Zadbajmy o siebie – podkreślała prof. Edyta Szurowska.
Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie zalecają stosowanie szczepień ochronnych, zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z medycyny opartej na dowodach naukowych, aktualnych zaleceń medycznych towarzystw naukowych, a także z obowiązującego prawa. Szczepienie przeciwko grypie należy do szczepień zalecanych i w dużej mierze to indywidualna decyzja każdej osoby, która się na to decyduje bądź nie. Prorektor ds. studenckich przekonywał także do szczepienia przeciwko COVID-19.
– Pierwszą dawką, kto jeszcze tego nie zrobił i trzecią, kto może to zrobić, bo warto – mówił dr hab. Tomasz Smiatacz. – To są dwa różne wirusy, dwie różne choroby, one być może początkowo mają zbliżone objawy, ale szczepionki chroniące przed nimi są zupełnie odmienne. Kto powinien się zaszczepić? Ta grupa jest już chyba dobrze znana: seniorzy, kobiety w ciąży, osoby z obciążeniami kardiologicznymi, oddechowymi. Nie uchylajmy się, zróbmy dla naszego dobra. Szczepionki ratują zdrowie i życie, dzięki nim nie będziemy hospitalizowani, może nawet nie będziemy musieli korzystać z pomocy lekarza.
Choć badania naukowe jednoznacznie potwierdzają skuteczność szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom zakaźnym, w tym COVID-19, wciąż jeszcze poziom wyszczepienia mieszkańców Pomorza jest zbyt niski, by można było mówić o tzw. odporności populacyjnej. Dr hab. Tomasz Smiatacz przekonywał podczas konferencji, że możliwe jest szczepienie przeciwko COVID-19 oraz przeciwko grypie dwiema szczepionkami jednego dnia.
– W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 stosowaliśmy zasadę, żeby czekać dwa tygodnie, aby nie nakładały się na siebie reakcje poszczepienne. To jednak nie jest konieczne, nie należy zwlekać z decyzją i zaszczepić się jak najszybciej – wyjaśniał kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed.
– Warto takich programów szukać – mówił dr Tadeusz Jędrzejczyk o akcjach szczepień współfinansowanych m.in. przez władze samorządowe. – W swoim miejscu pracy warto zapytać, czy są organizowane i wziąć w nich udział, one są przecież po to, abyśmy co roku korzystali ze szczepień przeciw grypie.
fot. Paweł Sudara/GUMed