StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022O kształceniu medyków i roz...

O kształceniu medyków i rozwoju Uczelni

8.10.2021

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała oraz prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska byli gośćmi Radia Gdańsk w ramach cyklu audycji Bądź zdrów bez kolejki, który wspólnie realizuje GUMed, Radio Gdańsk i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

- Mam nadzieję, że ten rok akademicki będzie bardziej zbliżony do tego, co uważamy za normalność niż poprzedni – mówił Rektor, podkreślając, że ponad 90% zajęć ma odbywać się w formie stacjonarnej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wielu bardzo dobrych maturzystów aplikowało o miejsce na studia w GUMed; nie ukrywam, że to dla nas zaszczyt i powód do dużej satysfakcji. Mam nadzieję, że wśród powodów tego stanu rzeczy istotną rolę odgrywa wysoka pozycja naszego Uniwersytetu w rankingach, pozytywna ocena studentów oraz coraz lepsza baza dydaktyczna i kliniczna_ – podkreślał prof. Marcin Gruchała, mówiąc o ponad 12 tys. kandydatów na studia. Dodał również, że o 150 miejsc na studiach anglojęzycznych starało się ponad 1000 osób.

Rektor opowiedział także o planach utworzenia nowej bazy przeznaczonej do kształcenia stomatologów. Wskazał także nowe siedziby wielu jednostek należących do Wydziału Nauk o Zdrowiu jako jedne z ukończonych lub planowanych inwestycji.


prof. Marcin Gruchała i prof. Edyta Szurowska

prof. Marcin Gruchała i prof. Edyta Szurowska, fot. Paweł Sudara/GUMed

Prof. Edyta Szurowska podkreślała z kolei, że po przeniesieniu szeregu klinik do nowo powstałej części Centrum Medycyny Nieinwazyjnej pacjenci zostaną otoczeni lepszą opieką z wykorzystaniem najnowszych urządzeń i technologii. Dzięki temu możliwe będzie wykonywanie dokładniejszych badań i wdrażanie bardziej efektywnego leczenia. Ponadto krótszy ma być okres oczekiwania na badanie oraz sam czas badania. Podobnego zdania jest prof. Marcin Gruchała, który zaznaczył, że podniesienie komfortu pacjentów, jak np. zwiększenie liczby toalet nie odbije się negatywnie np. na liczbie łóżek. Zapowiedział również wzrost możliwości opieki ambulatoryjnej, z której pacjenci będą mogli korzystać o wiele sprawniej i efektywniej niż dotychczas. Wskazał także na punkt widzenia medyków, którzy w nowym szpitalu mogą liczyć na znacznie lepsze warunki pracy.

Przedstawiciele władz Uczelni wypowiedzieli się również na temat pozycji GUMed na świecie. Jak mówił rektor Gruchała, Uniwersytet utrzymuje wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach za sprawą licznych projektów i przedsięwzięć takich jak program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, powołanie wielu jednostek wspierających badania naukowe oraz rekrutowaniu zdolnych i doświadczonych naukowców. Wskazał także utworzenie wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita jako szansę nie tylko na wzrost pozycji GUMed, ale także na powstanie w Gdańsku silnego ośrodka akademickiego na poziomie światowym.

- Mam nadzieję, że nigdy nie dojdziemy do momentu, w którym powiemy, że to koniec inwestycji. Medycyna rozwija się i szpitale stają przed wyzwaniami, na które muszą reagować. Nasze jednostki współpracują ze szpitalami i konieczne zmiany zachodzą bardzo szybko. W tej chwili mamy najnowocześniejszą bazę kliniczną dla dorosłych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii jesteśmy liderem w Polsce – mówiła prof. Edyta Szurowska. – To, co nas czeka, to rozbudowa bazy pediatrycznej. Od kilku lat prowadzimy działania w tym zakresie. Chcemy integrować bazę dziecięcą, która obecnie jest rozproszona. Są już plany budowy Centrum Medycyny Pediatrycznej w miejscu, gdzie obecnie stoją budynki 7 i 8. Ma ono skupiać się na opiece dziennej oraz ambulatoryjnej – dodawała Prorektor.

Przedstawiciele władz GUMed wskazali w rozmowie szereg obszarów, w których Uczelnia może się rozwijać, poprawiając zarówno swoje możliwości w zakresie kształcenia studentów, jak i świadczenia opieki zdrowotnej.

Cała audycja dostępna jest na stronie Radia Gdańsk.

Bądź zdrów bez kolejki to autorski projekt organizowany od 2017 r. przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Jego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. W okresie przed pandemią słuchacze Radia Gdańsk oraz pacjenci szpitala klinicznego mogli brać udział w audycji i spotykać się “na żywo” z najlepszymi na Pomorzu lekarzami, którzy udzielali porad “bez kolejki” oraz wyjaśniali problemy zdrowotne. Obecnie programy realizowane są bez udziału publiczności. Projekt koordynują dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzecznik prasowa GUMed dr Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Zespołu Promocji i PR UCK.