6.10.2021
Zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego już ponad stukrotnie wykonał przeszczepienie wątroby. Pacjentem, u którego wykonano setne przeszczepienie był 39-letni mężczyzna ze schyłkową niewydolnością wątroby w przebiegu choroby autoimmunologicznej PSC – pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych (ang. primary sclerosing cholangitis). Doprowadziło to do przewlekłej niewydolności narządu.
– Chory w dwunastej dobie po przeszczepieniu został wypisany do domu w stanie ogólnym bardzo dobrym – mówi specjalista z Kliniki dr Piotr Remiszewski, odpowiedzialny za program transplantacji wątroby w szpitalu klinicznym GUMed. – Rokowania są dobre, aczkolwiek należy pamiętać, że jest pewien odsetek nawrotów choroby w wątrobie przeszczepionej.
zespół koordynatorów transplantacji, fot.: Sylwia Mierzewska/UCK
Jak podkreśla dr Remiszewski, ponad 100 przeszczepień wątroby w ciągu trzech lat to bardzo duży sukces.
– Program rozpoczął się przed 2018 r. szkoleniami lekarzy i pielęgniarek. Od 2018 r. do 2019 r. był rozwijany we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a od października 2019 r. już samodzielnie kontynuowany. Ten wynik udało się osiągnąć dzięki zgranej pracy i zaangażowaniu dużej grupy osób – chirurgów, internistów, anestezjologów, pielęgniarek oraz koordynatorów – zaznacza dr Remszewski. – W planie mamy utrzymanie liczby transplantacji oraz dalsze szkolenie zespołu w celu zwiększenia liczby samodzielnych lekarzy, zarówno chirurgów oraz internistów, jak i anestezjologów zaangażowanych w program przeszczepiania.
Bardzo ważną rolę w trakcie całej akcji transplantacyjnej pełnią koordynatorzy z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji w ścisłej współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji – Poltransplant. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym na czele zespołu koordynatorów stoi Anna Milecka, a w jego skład wchodzą: Iwona Skóra, Alicja Patoła, Paulina Rościńska oraz Konrad Piątkowski. Głównym zadaniem zespołu jest koordynacja działań wszystkich osób zaangażowanych w akcję transplantacyjną.
– Z zasobów naszej kliniki w 2018 r. został wyłoniony zespół tematyczny, który był dedykowany operacjom w obrębie narządów wątroby – wyjaśnia dr hab. Łukasz Kaska, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed. – Dzięki temu można było uzyskać większą eksperckość w tej dziedzinie, a to pozwoliło nam się rozwinąć w transplantacjach wątroby, a także w operacjach wątroby w przypadku zmian onkologicznych. Kiedy poświęcamy nasze siły, aby uzyskać największą merytoryczną wartość, to wtedy uzyskujemy eksperckość, na któą nie mają szansy zespoły, które się rozdrabniają na wszystko – dodaje specjalista.
– Jeżeli jest to nasz szpital, to my zajmujemy się organizacją badań oraz dbaniem o to, żeby wszystkie procedury związane ze zgłoszeniem dawcy do „Poltransplantu” były wypełnione. W zakresie dawstwa koordynujemy również działania w całym regionie, współpracując z koordynatorami z innych szpitali – mówi Anna Milecka.
Jak podkreśla Kierownik Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji, praca jest odpowiedzialna i stresująca, ale daje mnóstwo satysfakcji.
– W czasie akcji symultanicznie trzeba rozwiązywać bardzo dużo nieplanowanych problemów. To, co jest najbardziej uciążliwe w pracy koordynatora, to jest dyspozycyjność. Nigdy nie wiemy, kiedy zadzwoni telefon z potencjalnym dawcą – zaznacza Anna Milecka. – Największą satysfakcję dają oczywiście efekty tej pracy. Idziemy na salę pooperacyjną i widzimy pacjentów po przeszczepieniu. Oni są bardzo osłabieni, ale rozmawiają z nami. Widzimy, że wszystko jest ok. Po takich akcjach często dzwonimy do koordynatorów z innych szpitali, którzy byli zaangażowani, i mówimy, że wszystko poszło zgodnie z planem. Oni również mają olbrzymią satysfakcję.
Powstanie w szpitalu klinicznym GUMed ośrodka zajmującego się kompleksowym leczeniem chorób wątroby zainicjowały: zespół transplantacji wątroby pod kierownictwem dr. Piotra Remiszewskiego oraz zespół kwalifikujący prowadzony przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii kierowaną przez prof. Radosława Owczuka.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wysokospecjalistyczny i wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny. Oprócz wątroby przeszczepiane są tu serca, płuca, nerki, rogówki, szpik oraz wyspy trzustkowe.
fot. UCK