X Piknik Naukowy w Gdyni

X Piknik Naukowy w Gdyni

2.06.2009

_DSC2793.JPG

Burza w probówce, mrożenie róży w ciekłym azocie i przywracanie krążenia metodą toczenia na beczce czy galopującego konia – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na X Piknik Naukowy. Impreza podsumowująca VII Bałtycki Festiwal Nauki odbyła się 31 maja na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Swoją obecnością imprezę zaszczycił prof. Janusz Moryś, rektor GUMed-u.

Uczelnię reprezentowali przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Chemii Nieorganicznej oraz Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Kilkanaście tysięcy uczestników, którzy tego dnia odwiedzili nasze stoiska, mogło się nauczyć m.in. jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, przećwiczyć na fantomach czynności ratujące życie – uciskanie klatki piersiowej i prowadzenie sztucznego oddychania.

– Umiejętność udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia życia jest niezwykle ważna – wyjaśnia Monika Kulas z SKN przy Katedrze Medycyny Ratunkowej i Katastrof. – Nie są to trudne czynności, aczkolwiek często pod wpływem stresu ludzie zapominają, co powinni zrobić. Konieczne zatem jest powtarzanie algorytmów i przećwiczenie ich na fantomach.

Warsztaty i zajęcia praktyczne wzbogaciła prezentacją o historii resuscytacji i pokaz różnych modeli defibrylatorów, z modelem defibrylatora Becka z 1947 r.

Niewątpliwą atrakcją całego niedzielnego Pikniku był pokaz efektownych i ciekawych zjawisk chemicznych. Wszystko po to, by przybliżyć małym i dużym miłośnikom naukowych nowinek tajniki nauk farmaceutycznych. Studenci z Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Nieorganicznej przy pomocy najodważniejszych ochotników barwili płomienie za pomocą związków strontu i baru, przeprowadzali spalanie magnezu, a w wyniku reakcji nadtlenku wodoru z nadmanganianem potasu tworzyli parę wodną. Największy aplauz i zainteresowanie odwiedzających wzbudził rozkład nadtlenku wodoru za pomocą jodku potasu i płynu do mycia naczyń z wydzieleniem dużej ilości piany.

– Chcieliśmy zaprezentować ciekawe doświadczenia chemiczne i przedstawić metody analizy leków, jak również pokazać, że praca w laboratorium wcale nie musi być nudna i żmudna – tłumaczy Andrzej Szandrach z SKN przy Katedrze i Zakładzie Chemii Nieorganicznej.


Galeria zdjęć z X Pikniku Naukowego w Gdyni na www.medycznydziennauki.gumed.edu.pl/6475.html