StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Rozwijamy młode talenty, ws...

Rozwijamy młode talenty, wspieramy nauczycieli

28.09.2021

Pozyskiwanie zdolnych i zmotywowanych kandydatów na studia, zwłaszcza takich, którzy są zainteresowani nauką, jest jednym z priorytetów uczelni badawczej. Dla takich młodych, utalentowanych ludzi, zainteresowanych rozwojem w strukturach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został przygotowany program edukacyjny w ramach projektu Nauka to ludzie. Pierwsze spotkanie odbyło się w dniach 25-26 września 2021 r..

W murach naszej Uczelni pojawiło się dwadzieścioro uczniów wybranych przez Radę Naukową Projektu na podstawie dotychczasowych osiągnięć. Przez najbliższe pół roku uczestnicy będą wspierani w rozwoju zainteresowań naukowych w obszarze medycyny, farmacji i biotechnologii. Ich regularne spotkania z naszymi wykładowcami zostały zaplanowane w taki sposób, aby pomóc im w rozwijaniu ich pasji oraz ukazać szerokie spektrum i specyfikę badań naukowych realizowanych w GUMed. Zajęcia będą odbywać się m.in. w przestrzeni Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, co umożliwi uczestnikom również zapoznanie się z nowoczesnym zapleczem klinicznym.


uczestnicy_warsztatów_onkologia_translacyjna__fot._Paweł_Paszko.jpg

uczestnicy warsztatów onkologia translacyjna podczas prelekcji dr Supernat

Pierwsze spotkanie, poświęcone onkologii translacyjnej, zostało przygotowane i przeprowadzone przez zespół (mgr Marta Łukasiewicz, mgr Michał Żuk, inż. Maksym Jopek, dr Peter Grešner) pod kierunkiem dr Anny Supernat z Zakładu Onkologii Translacyjnej. Licealiści dowiedzieli się m.in. jak wygląda ścieżka od próbki krwi do testu diagnostycznego oraz prześledzili ewolucję komórek nowotworowych (w formule autorskiej gry symulacyjnej). Nasi naukowcy przybliżyli uczestnikom specyfikę i kolejne etapy ścieżki naukowej.

Wiedząc, jak ważną rolę w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywają pedagodzy i jak duży mają wpływ na przyszłość edukacyjną uczniów, program został rozszerzony również o te grupę. Przygotowano cykl spotkań dla nauczycieli klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz medycznym. Ich celem jest stworzenie przestrzeni dla wymiany doświadczeń między osobami zaangażowanymi w kształcenie przyszłych medyków, farmaceutów, biotechnologów na różnych jego poziomach – nauczycielami szkół średnich i wykładowcami akademickimi. Nauczycielom zostanie zaoferowane również wsparcie metodyczne, aby dostarczyć im nowych pomysłów na realizację zajęć i popularyzację nauki.

Pierwsze spotkanie, którego gościem był prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii i Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed, poprowadziła dr Agnieszka Anielska, koordynatorka programu. Punktem wyjścia do dyskusji na temat specyfiki studiów medycznych, możliwych ścieżek rozwoju dla absolwentów kierunku lekarskiego, a także wyzwań, jakie stoją przed systemem edukacyjnym w Polsce, był wykład prof. Karaszewskiego zatytułowany Lekarz: klinicysta i naukowiec, analityk i humanista? Kolejne spotkania już w październiku.

Oba programy są realizowane w ramach projektu „Nauka to ludzie. Promocja osiągnięć naukowych oraz kariery naukowej na przykładzie pracowników GUMed” sfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Więcej informacji na stronie www.naukatoludzie.gumed.edu.pl.

fot. Paweł Paszko