Organizacyjny sukces specjalistów z KiZ Fizjologii

27.09.2021

Ponad 900 uczestników z 34 krajów i 5 kontynentów wzięło udział w XXVIII Kongresie Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego zorganizowanym przez Katedrę i Zakład Fizjologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, reprezentującą Oddział Gdański PTF. Wydarzenie pod patronatem rektora GUMed prof. Marcina Gruchały odbywało się w dniach 15-17 września 2021 r. w trzech do pięciu równoległych potokach wirtualnych, podczas których zaprezentowano łącznie ponad 250 interaktywnych wystąpień autorstwa 750 badaczy. Składały się na nie 44 wykłady poglądowe zaproszonych ekspertów, 71 wykładów odnoszących się do najnowszych osiągnięć naukowych, 5 prezentacji warsztatowych i 130 posterów z ich omówieniem i dyskusją. Uczestnicy reprezentowali wiele ośrodków naukowych, w tym 4 uniwersytety z pierwszej dziesiątki światowego rankingu QS najlepszych uniwersytetów na świecie (Harvard University, University of Oxford, University of Cambridge, Yale University) oraz 10 kolejnych szkół wyższych z miejsc od 20 do 100 tego rankingu. Najwięcej uczestników zagranicznych wywodziło się z: Brazylii, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i Gruzji.


dr hab. Tomasz Wierzba

dr hab. Tomasz Wierzba

Obrady kongresowe zainaugurował prof. Krzysztof Narkiewicz, który w wykładzie powiązał najnowsze osiągnięcia nauk podstawowych z ich zastosowaniem klinicznym w diagnostyce i terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. W programie wydarzenia wyodrębniono 15 sesji naukowych składających się z części wykładowej i plakatowej. Ich tematyka obejmowała liczne zagadnienia związane z fizjologią oraz funkcjonowaniem wielu organów i układów ludzkiego organizmu. Priorytetową wizją tegorocznego Kongresu PTF zorganizowanego pod hasłem Od różnorodności w fizjologii do interdyscyplinarnej współpracy była integracja wielowątkowych zagadnień z udziałem specjalistów różnych dziedzin naukowych; od biologii i medycyny do inżynierii, czego wyrazem były sesje o charakterze interdyscyplinarnym: Physiology meets engineering i Multi-omics perspectives in physiology.


prof. Stanisław Okrasa, prezes PTF

prof. Stanisław Okrasa, prezes PTF

Organizowane od 1937 r. w 3-letnich cyklach zjazdy i międzynarodowe kongresy Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego stały się uznanym forum prezentacji osiągnięć badawczych i nowych koncepcji naukowych odnoszących się do funkcjonowania organizmu człowieka i zwierząt, z uwzględnieniem patofizjologicznych mechanizmów zjawisk chorobowych. Tegoroczny, największy od ponad 30 lat, Kongres PTF obejmował większość obszarów fizjologii i patofizjologii, począwszy od poziomu molekularnego, kończąc na badaniach funkcji regulacyjnych całego organizmu.


Od lewej: prof. Tomasz Brzozowski i prof. Jerzy Żołądź

Od lewej: prof. Tomasz Brzozowski i prof. Jerzy Żołądź

Formalnym organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Fizjologiczne przy współudziale Polskiej Akademii Nauk i przy współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kongres przygotował i skoordynował Komitet Organizacyjny, w którym wiodące role odegrali przedstawiciele Katedry i Zakładu Fizjologii GUMed: kierujący jednostką dr hab. Tomasz Wierzba (przewodniczący Komitetu), mgr Paweł Musiał, dr Piotr Badtke, dr Stanisław Zajączkowski, dr Magdalena Zabielska-Kaczorowska, dr Elwira Smolińska-Fijołek i dr Maria Smolińska-Bylańska. Część merytoryczną wydarzenia nadzorował Komitet Naukowy kierowany przez prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z udziałem 32 członków i grona recenzentów, którzy dokonali wyboru zgłoszeń w oparciu o wysoką wartość naukową. Streszczenie kongresowe zostały opublikowane w suplemencie Journal of Physiology and Pharmacology, a prezentujący autorzy zostali zaproszeni do opublikowania prac pełnotekstowych w regularnym wydaniu czasopisma.


XXVIII Konferencja PTF