Badania w Afryce Subsaharyjskiej

10.09.2021

Prof. Krzysztof Korzeniewski z Zakładu Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczął w sierpniu 2021 r. w Republice Środkowoafrykańskiej (rejony przygraniczne z Kamerunem i Kongo) badania w kierunku rozpowszechnienia malarii w Afryce Subsaharyjskiej w czasie pandemii COVID-19. Są one realizowane w ramach projektu naukowego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Grupę badaną stanowią Pigmeje z ekosystemu leśnego oraz mieszkańcy wiosek w subprefekturze Bayanga w południowo-zachodniej części kraju.


prof. Krzysztof Korzeniewski z zespołem badawczym

W listopadzie i grudniu 2021 r. prof. Korzeniewski planuje kontynuację badań prewalencji malarii w turystycznych destynacjach Afryki Wschodniej (Zanzibar), z kolei w marcu 2022 r. – w populacji Masajów w północnej Tanzanii.


pobieranie próbek

World Health Organization (World Malaria Report 2020) szacuje, że 94% wszystkich przypadków zarażeń i zgonów z powodu malarii na świecie występuje obecnie w Afryce.

fot.: WIM, prof. Krzysztof Korzeniewski