StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Nowi mieszkańcy uczelnianej...

Nowi mieszkańcy uczelnianej pasieki

2.09.2021

Gdański Uniwersytet Medyczny dołączył do instytucji wspierających pszczoły miodne. W ulach na terenie Ogrodu Roślin Leczniczych przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji GUMed zamieszkało 5 pszczelich rodzin. Nie jest to jednak pierwsza pasieka miejska na terenie Uczelni. Skrzydlate lokatorki wprowadziły się do Ogrodu już w ubiegłym roku. Briefing prasowy poświęcony tej inicjatywie zorganizowano 2 września 2021 r. na terenie Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed.

Obecnie Uczelnia posiada 10 uli. Z punktu widzenia medycyny i farmacji pszczoła miodna ma szczególne znaczenie Dzięki jej hodowli możemy w wydajny sposób pozyskiwać szereg substancji wykorzystywanych w lecznictwie.

Powstanie pasieki wiąże się z tym, że produkty pszczele są wykorzystywane w lecznictwie i mają szerokie znaczenie – wchodzą w skład produktów leczniczych, ale także szeregu suplementów diety i wyrobów medycznych. Oprócz samego miodu wykorzystujemy między innymi pierzgę, mleczko pszczele, szeroko stosowany jest również propolis. W ten sposób poruszamy także aspekt ekologiczny – dużego znaczenia pszczół, jak i innych zapylaczy – podkreślała dr Loretta Pobłocka-Olech, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji, opiekun Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed.


P.Sudara_-__Ule_-_konferencja_prasowa_-_001.jpg

Promocja zdrowia, wiedzy medycznej i proekologicznych praktyk wśród lokalnej społeczności zawsze była ważna dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podjęliśmy szereg inicjatyw jak „Piknik na zdrowie”, „Nauka to ludzie” czy „Bądź zdrów bez kolejki”. Na kampusie zostały też zainstalowane zdroje wodne. Dołączyliśmy również do akcji „Gdańsk bez plastiku”. Polityka CSR Uczelni została sformalizowana przez podpisanie we wrześniu 2019 r. Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Naturalnym więc krokiem w kontynuowaniu tej polityki proekologicznej i prospołecznej było postawienie miejskiej pasieki. Miód z tych pasiek będzie zbierany w celu promocji właściwości prozdrowotnych miodu oraz zwrócenia uwagi, jak ważna jest ochrona pszczół dla naszego środowiska – mówił Adam Tuszyński z Sekcji Promocji GUMed.


P.Sudara_-__Ule_-_konferencja_prasowa_-_008.jpg

dr Loretta Pobłocka-Olech i Adam Tuszyński podczas briefingu prasowego

Zadomowienie pszczół w Ogrodzie Roślin Leczniczych pozwoli pokazać, że mają one znaczenie dla każdego z nas. To dzięki nim możliwe jest rozmnażanie ponad 70% roślin. Pszczoły można również wspierać, tworząc łąki kwietne lub zasadzając rośliny miododajne na balkonach czy w przydomowych ogrodach.

Jeśli zobaczymy pszczołę na naszym balkonie lub stoliku ogrodowym, nie panikujmy i nie zabijajmy jej. Prawdopodobnie wylądowała, aby chwilę odpocząć podczas lotu powrotnego do ula. Jeśli jest chłodno, można jej pomóc, podając jej kropelkę letniej wody z cukrem – tłumaczył Wojciech Tabaka, opiekun pszczół w Ogrodzie Roślin Leczniczych.


P.Sudara_-_Ule_-_konferencja_prasowa_-_014.jpg

Wojciech Tabaka, opiekun pasieki GUMed

Pszczoły z natury nie są agresywne i nie atakują ludzi, chyba że zostaną podrażnione, dlatego też ważne jest, aby nie zbliżać się do uli. Nie przepadają one za intensywnymi zapachami jak np. przetrawionego alkoholu, intensywnych perfum, końskiego potu. Zapachy takie mogą spowodować ryzyko użądlenia.

W pobliżu uli powinno się zachowywać zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Takie zachowanie powinno nas uchronić przed ewentualnymi problemami – dodał Wojciech Tabaka.

Pasieka GUMed spełnia wszystkie wymagania dotyczące stawiania uli, jest odpowiednio zabezpieczona oraz ustawiona z dala od dróg.


P.Sudara_-_Ule_-_konferencja_prasowa_-_022.jpg

Jesienią 2021 r. miną 73 lata od oficjalnego otwarcia Ogrodu Roślin Leczniczych w naszej Uczelni. Znajduje się tu ponad 1 500 taksonów roślin zgrupowanych w 4 działach. Ogród jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, otwartym dla wszystkich, gdzie można zobaczyć, jak wyglądają, pachną i jak rozwijają się rośliny, także te niespotykane na co dzień w domowych ogródkach. Ogród zamieszkują również zwierzęta. Spotkać można tutaj kilka gatunków ptaków, dwa lisy czy też jeże. W maju 2020 r. tych ostatnich pojawiło się więcej, a to za sprawą pięciu uli, w których zadomowiły się pszczoły. W tym roku dwukrotnie zwiększyliśmy liczebność uli w Ogrodzie Roślin Leczniczych. Łącznie na Wydziale Farmaceutycznym znajduje się 10 uli. Tu pszczoły znajdują smaki niespotykane w jakimkolwiek innym miejscu w Trójmieście.

Więcej informacji o pszczołach i innych projektach Uczelni związanych z CSR dostępnych jest na stronie www.dlaspoleczenstwa.gumed.edu.pl

fot. Paweł Sudara/GUMed