StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021500 dni walki z pandemią CO...

500 dni walki z pandemią COVID-19 w UCMMiT

21.07.2021

Od początku wybuchu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni było kluczowym ośrodkiem na Pomorzu w walce z epidemią. Szpital kliniczny GUMed był pierwszym w pełni przygotowanym do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Zgodnie z decyzją Wojewody Pomorskiego, działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 realizowane były w UCMMiT od 28 lutego 2020 r. do 12 lipca br. W tym czasie w szpitalu leczono niemal 1 000 pacjentów, w tym 46 chorych na Oddziale Intensywnej Terapii wchodzącym w skład Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego.


Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni


Naszymi pacjentami byli nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale również osoby z innych części naszego kraju, które np. z powodu transplantacji narządów trafiły do UCK w Gdańsku, a następnie w związku z wykrytą infekcją COVID-19 musiały być nadal hospitalizowane. Były też wśród nich osoby podróżujące, które poza infekcją SARS-CoV-2 miały współistniejące choroby tropikalne, np. malarię – wyjaśnia prof. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. – Warto dodać, że przy UCMMiT powstał pierwszy w Polsce punkt pobierania wymazów w celu identyfikacji wirusa SARS-CoV-2 w formule drive-thru, w którym studenci GUMed pobrali większość z ponad 22 000 próbek uzyskanych od pacjentów w UCMMiT.

Ponadto w 2021 roku w UCMMiT wykonano ponad 23 000 szczepień przeciw COVID-19 w ramach nowo zorganizowanych punktów: węzłowego, powszechnego oraz podczas akcji Szczepimy się w majówkę przeprowadzonej w dniach 1-3 maja w Gdyni.


Studenci GUMed podczas pracy w Centrum testowym COVID-19 drive-thru przy IMMiT GUMed


Centrum testowe COVID-19 drive-thru powstało z inicjatywy naukowców Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest wiodącą jednostką w kraju oraz Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie chorób pasożytniczych i tropikalnych. Instytut dysponuje wieloletnią tradycją i doświadczeniem, wysoce wykwalifikowaną kadrą oraz zapleczem, które umożliwiło utworzenie tak unikatowej na Pomorzu jednostki wspomagającej służby sanitarno-epidemiologiczne w walce z COVID-19. Utworzenie i funkcjonowanie Centrum było możliwe dzięki wsparciu ze strony wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT), a także władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i studentów GUMed, którzy jako wolontariusze pracowali w punkcie pobierania wymazu, a także obsługiwali infolinię.