24.06.2021
Współpraca szpitala klinicznego GUMed z Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w zakresie szczepień nastolatków w województwie pomorskim była tematem konferencji prasowej zorganizowanej 23 czerwca br. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. W wydarzeniu udział wzięli: dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, lek. Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej oraz Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty.
Od 7 czerwca br. w ramach Narodowego Programu Szczepień rozpoczęły się szczepienia dzieci od 12. roku życia. W województwie pomorskim jest 131 065 uczniów w wieku 12-16 lat. Ilu z nich zostało już zaszczepionych?
– Od samego początku działania punktów szczepień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zaszczepiliśmy około 230 tys. osób. W tym, w samym punkcie w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Dębowej, aż 160 tys. Jeśli chodzi o nastolatków, tutaj dynamika jest nieco mniejsza niż wśród dorosłych czy osób starszych. W ciągu dwóch tygodni zaszczepiło się około 1,4 tys. dzieci. To jest dobry wynik, ale daleki od idealnego – mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Jak wśród nastolatków przebiega zakażenie SARS Cov-2?
– Jest to grupa wiekowa stosunkowo najłagodniej przechodząca to zakażenie, ale ryzyko związane z zachorowaniem nie jest zerowe. Obserwujemy miejscowe zmiany w płucach i układzie oddechowym oraz ogólnoustrojowe powikłania, które zdarzają się rzadko, ale potrafią zostawić trwałe następstwa w organizmie – podkreślał dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed.
Profesor zapewnił, że u młodzieży, która dotychczas zaszczepiła się w UCK, nie odnotowano żadnych ciężkich reakcji poszczepiennych. Powszechne były natomiast łagodne reakcje, które znamy, takie jak ból w miejscu podania, obrzęk, zaczerwienienie, gorączka czy bóle mięśniowe. Zwykle przemijały one po 2-3 dniach. Ekspert wskazywał, że szczepienia są jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod profilaktyki, nie tylko w chorobach zakaźnych, ale w medycynie w ogóle.
– W przypadku szczepionki SARS-CoV2 skuteczność w grupie wiekowej między 12 a 15 rokiem życia jest 100-procentowa, nie odnotowano ciężkich reakcji poszczepiennych, powszechne byłe te łagodne reakcje, które osoby po szczepieniach dobrze znają – dodał dr hab. Smiatacz.
W wydarzeniu brała udział również Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty, która podkreślała, jak ważne jest szczepienie młodzieży, tak aby można było rozpocząć nowy rok szkolny we wrześniu, w nauczaniu stacjonarnym.
– Wszystkim nam zależy, by ta grupa wiekowa była bezpieczna i aby można było cieszyć się wakacjami. Szczepienia dla nastolatków są dobrowolne, zależą od decyzji rodziców, ale gorąco apelujemy do dyrektorów szkół i samorządów szkolnych, aby przekazali informacje rodzicom, że istnieje możliwość zaszczepienia dzieci również podczas wakacji – mówiła Małgorzata Bielang.
Warto podkreślić, że ze względu na wakacje punkt szczepień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wychodzi naprzeciw młodzieży, która chciałaby się zaszczepić, a martwi się, że termin szczepienia drugą dawką będzie kolidował z planami wyjazdowymi.
– Charakterystyka produktu leczniczego szczepionki Pfizer, bo tylko ten preparat jest teraz dedykowany młodzieży, mówi o 3 do 6 tygodniach odstępu między pierwszą i drugą dawką. Zgodnie z zaleceniami, preferowanym odstępem są 3 tygodnie. Natomiast, jeżeli w okresie wakacyjnym, rodzicom bardziej odpowiada inny termin – jesteśmy elastyczni, dostosowujemy się do ich potrzeb – wyjaśnił lek. Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej i koordynator szczepień UCK.
fot. Sylwia Mierzewska/UCK