StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Naukowcy z publikacją w „An...

Naukowcy z publikacją w „Annals of Internal Medicine”

23.06.2021

Zespół naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opublikował pracę pt. Aortic Stenosis as an Additional Finding in Low-Dose Computed Tomography Lung Cancer Screening: A Cross-Sectional Study w czasopiśmie Annals of Internal Medicine (AIM). AIM jest wiodącym czasopismem w dziedzinie chorób wewnętrzych na świecie (Q1, IF 21.317). Autorami publikacji są: lek. Kaja Klein-Awerjanow, lek. Jadwiga Fijałkowska, prof. Edyta Szurowska z II Zakładu Radiologii, prof. Witold Rzyman, dr Marcin Ostrowski z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej oraz prof. Marcin Fijałkowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii.


Publikacja.png


Celem pracy było sprawdzenie, czy niskodawkowa tomografia komputerowa wykonana w ramach badania przesiewowego raka płuca MOLTEST BIS, jest pomocna w ocenie stopnia uwapnienia zastawki aortalnej, a tym samym w wyodrębnieniu pacjentów z wysokim ryzykiem stenozy aortalnej.

W programie wzięło udział ponad 6 000 osób z grupy wysokiego zachorowania na raka płuca w wieku 50-80 lat, z wywiadem co najmniej 30 paczkolat. U każdego uczestnika badania wykonano niskodawkową tomografię komputerową, która następnie była analizowana przez kilka zespołów badawczych pod kątem obecności guzków w płucach, rozedmy, uwapnienia tętnic wieńcowych oraz zastawki aortalnej. Zespół oceniający zastawkę aortalną wyodrębnił 68 pacjentów z masywnymi zwapnieniami i tym samym prawdopodobnym wysokim ryzykiem stenozy, których następnie skierowano na badanie ECHO serca. U 49 osób zdiagnozowano stenozę aortalną, w tym u 13 ciężką, która wymagała dalszej interwencji.

Było to pierwsze badanie, które udowodniło, że ocena uwapnienia zastawki aortalnej w niskodawkowej tomografii komputerowej ma wartość praktyczną w wykrywaniu istotnego klinicznie zwężenia.