Klinika wróciła do domu

16.06.2021

Po ośmiu miesiącach remontu oficjalnie otwarto Klinikę Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. W uroczystości, która odbyła się 15 czerwca br. udział przedstawiciele władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: rektor prof. Marcin Gruchała oraz prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska. Dzięki wsparciu Fundacji z Pompą możliwa była aktywizacja i mobilizacja wszystkich osób dobrej woli, które wspomogły przedsięwzięcie, dzięki czemu remont przeprowadzono w znacznie szerszym zakresie niż pierwotnie planowano.

Dziś symbolicznie wprowadzamy się do pięknego budynku, który od 16 lat służy pacjentom z problemami onkologicznymi i jest już po gruntownym remoncie. Nasi pacjenci, ich rodzice, personel medyczny, wszyscy będą mogli wrócić do normalności – powiedział prof. Marcin Gruchała. – Przypomnę, że ten piękny budynek służy dzieciom dzięki wspaniałej kobiecie, prezydentowej Jolancie Kwaśniewskiej. Dziękujemy za wsparcie udzielone wtedy, 16 lat temu, w kluczowym momencie, kiedy dawna Klinika funkcjonowała w dramatycznych, niewyobrażalnych warunkach. Poza odświeżeniem, wymalowaniem budynku, wymianą mebli, wprowadzeniem nowej aparatury, przede wszystkim wykonano prace, które dotyczyły wentylacji i klimatyzacji. Ich efektem są dużo lepsze warunki, zwiększające zarówno komfort personelu, jak też zapewniające większe bezpieczeństwo małych pacjentów i ich rodziców.

Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK obejmuje opieką dzieci z całego Pomorza. Każdego roku o zdrowie walczy tu prawie setka najmłodszych pacjentów. Tutaj leczone są dzieci ze schorzeniami układu krwiotwórczego – białaczkami i chłoniakami oraz guzami litymi. Jest to leczenie długotrwałe i obciążające, zarówno dla najmniejszych pacjentów, jak i ich rodziców.

Budynek nr 12, w którym mieści się Klinika, nazywany jest szpitalem motylkowym, a powstał 16 lat temu. Przez ten czas znacząco zmieniły się potrzeby chorych, personelu, ale również rodziców, którzy towarzyszą swoim pociechom w drodze do odzyskania pełni zdrowia. Po wykonanej w ubiegłym roku inspekcji okazało się, że budynek wymaga kapitalnego remontu.

Prace rozpoczęły się w październiku 2020 r., a ich koszt oszacowano na 4,5 mln zł. Część z tej kwoty (1,5 mln zł) postanowiła zebrać Fundacja z Pompą, która od lat wspiera szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To właśnie dzięki aktywności Fundacji i jej darczyńców oraz prowadzonej akcji #pomóżklinicewrócićdodomu remont udało się przeprowadzić szybko i sprawnie. Fundacja sfinansowała m.in. zabudowę na oddziały onkologiczne, nowe łóżka do chemioterapii, system przyzywowy oraz monitoring.


Otwarcie wyremontowanej Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii


Uczestniczący w uroczystości dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski podkreślał, że remont był kosztowny, ale prace musiały być wykonane.

Okazało się, że trzeba wymienić wszystkie instalacje, które na siebie zapracowały przez te 16 lat. W tym czasie powstały też nowe zdobycze cywilizacyjne, które należy wdrożyć. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale to dobrze, bo ta inwestycja będzie służyć dzieciom przez następne lata. To jest potrzebne i to są dobrze wydane pieniądze – mówił Jakub Kraszewski.

Na czas remontu budynek został zamknięty, a dzieci przeniesiono na sześć oddziałów szpitala zlokalizowanych w różnych miejscach. Jak zaznaczyła dr hab. Ninela Irga-Jaworska, która kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii Hematologii i Onkologii GUMed, nie przeszkodziło to w leczeniu najmłodszych pacjentów.

Byli i są leczeni zgodnie z najwyższymi standardami. Żadne dziecko, żaden rodzic nie usłyszał od nas „nie, przyjdź później, ponieważ nie ma terminów”. Wszystkie chemioterapie odbywały się zgodnie z planem, a to jest przecież najważniejsze. To wszystko udało się dzięki zespołowi i współpracy między nami – podkreśliła dr hab. Ninela Irga-Jaworska. – Nie wiem, jak to się stało i jak się to udało, ale daliśmy radę. Przetrwaliśmy, to jest cudowny i wspaniały dzień, wszystkim bardzo dziękuję.

Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą, która prowadziła zbiórkę na remont budynku, podkreślała, że proces leczenia jest żmudny i trudny nie tylko dla małych pacjentów, ale też dla ich rodziców i całych rodzin. Zaznaczyła, że bardzo ważne w tym wypadku jest zaangażowanie personelu.

Ten proces nie byłby tak sprzyjający, gdyby nie fantastyczni lekarze i fantastyczne pielęgniarki. Wszystkim chciałabym bardzo podziękować – dodała Marta Czyż-Taraszkiewicz. – Nie byłoby nas wszystkich tutaj, gdyby 16 lat temu swojego marzenia o nowoczesnym szpitalu onkologicznym nie spełniła pani prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.

Budowę Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK rozpoczęto w 2003 r., budynek do użytkowania został oddany dwa lata później. Klinika powstała z inicjatywy ówczesnej Pierwszej Damy i prezes fundacji Porozumienie bez barier Jolanty Kwaśniewskiej. Jak mówiła, udało się wówczas zebrać grono osób, które zdecydowały się wziąć udział w tym trudnym przedsięwzięciu.

Zaczęliśmy długi proces zbierania środków na budowę tego niezwykłego miejsca. Droga powstawania Kliniki nie była wcale usłana różami, ale powoli zaczęły wyłaniać się fundamenty. W 2005 r. przyszedł ten moment, kiedy wiedzieliśmy, że będzie szansa na otwarcie Kliniki. Zależało nam na tym, aby była to „klinika motylkowa” i na szczęście z pomocą przyszła nam Akademia Sztuk Pięknych – siedemnaścioro studentów stworzyło prace dyplomowe, tworząc tu piękny, bajeczny świat – wspominała Jolanta Kwaśniewska. – Było mi przykro usłyszeć, że po 16 latach, ze względu na zalania i problemy techniczne trzeba było zrobić gigantyczny remont. W tym momencie pojawiła się Fundacja z Pompą i genialna pani Marta oraz wszystkie osoby, które chciały pomóc jej w tym remoncie. Mamy wspaniałą, technicznie wyposażoną klinikę i wszystko to, co powinno znaleźć się w szpitalu nowej generacji – dodawała prezes Fundacji Porozumienie bez barier.

Fundacja z Pompą cały czas zbiera pieniądze dla Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK. Do chwili obecnej udało się zebrać prawie milion złotych. Wpłat można dokonywać bezpośrednio na konto fundacji (numer na stronie fundacjazpompa.pl) lub na stronie siepomaga.pl/remont-kliniki.

Fot. Sylwia Mierzewska/UCK