StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Podsumowanie działalności C...

Podsumowanie działalności Centrów Testowych COVID-19 UCK

8.06.2021

Przez ponad rok w punktach testowych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego pracowało ok. 130 studentów, z czego 90 pozostało do chwili obecnej. Połowa z nich odpowiada za pobieranie wymazów, połowa pracuje w call center. Prawie wszyscy studenci, którzy pracują przy pobieraniu wymazów, obecni są w punktach od samego początku – najpierw jako wolontariusze, później jako pracownicy. Do końca maja br. działało 5 Centrów Testowych COVID-19 UCK – 2 w Gdańsku (przy Uniwersytecie Gdańskim oraz w podziemnym parkingu Muzeum II Wojny Światowej, do którego został przeniesiony punkt wcześniej funkcjonujący przy gdańskim stadionie), po 1 w Gdyni (przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej), Chojnicach i Słupsku. Od początku czerwca br. działają tylko 2 centra – przy UG w formule walk-thru i drive-thru oraz w Gdyni. Łącznie, od początku funkcjonowania do końca maja br., punkty testowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wykonały ponad 103 tysiące wymazów, z czego prawie 71 tysięcy wykonały centra w Gdańsku.

Spotkanie podsumowujące działalność Centrów Testowych COVID-19 odbyło się 8 czerwca br. Udział w nim wzięli m.in.: rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Jakub Kraszewski, a także wojewoda pomorski Dariusz Drelich i wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.


Briefing prasowy; fot. Paweł Sudara/GUMed


To, co było dla nas szczególnie budujące, to kolejki studentów chętnych do podjęcia się tej trudnej pracy, tych trudnych działań. Ich ogromny entuzjazm dla nas, nauczycieli akademickich, jest niezwykle budujący. Przypomina o tym, że w zakresie zawodów medycznych ważna jest nie tylko wiedza, ale również podejście, oddanie, poświęcenie i zaangażowanie – zaznaczył prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Była to także okazja do podziękowania wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w utworzenie, a później funkcjonowanie punktów wymazowych.

Uczestniczący w spotkaniu wojewoda pomorski Dariusz Drelich mówił, że od początku pandemii współpraca między instytucjami przebiegała wzorowo i za każdym razem, kiedy była potrzebna pomoc, była ona niezwłocznie udzielana. Podkreślił, że znacznie ograniczyło to zasięg pandemii na Pomorzu.

Mogliśmy liczyć na współpracę z każdą instytucją, nie tylko z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, który był wiodącą siłą w organizacji centrów testowych, ale również z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, 7. Pomorską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej, a także z samorządem – Gdańska, Gdyni, ale także Chojnic i Słupska. Te punkty były bardzo szybko przygotowane w momencie, kiedy były najbardziej potrzebne – mówił Dariusz Drelich.

Dodał, że doświadczenia z organizacji systemu testowania na Pomorzu posłużyły także do przygotowania bazy do szczepień.

Fakt, że możemy poszczycić się dużą liczbą szczepień i organizacją największego na Pomorzu i jednego z największych w Polsce puntu szczepień, który dziennie obsługuje nawet 5 tysięcy osób, to efekt doświadczeń i tego, czego nauczyliśmy się organizując punkty poboru wymazów – podkreślił Wojewoda Pomorski.

Reprezentujący władze Gdańska wiceprezydent Piotr Borawski również odniósł się do tego, że nasz region był liderem w liczbie wykonywanych wymazów, a teraz jest na podium w skali kraju, jeżeli chodzi o szczepienia.

Wiąże się to z odpowiedzialnością i mądrością mieszkańców. Gdy mają objawy koronawirusa lub chcą się zaszczepić, to nie boją się zgłosić do punktu zrobić wymaz czy przyjąć szczepionkę. To bierze się też ze współpracy instytucji, ze współpracy ludzi – mówił wiceprezydent Piotr Borawski.

Dodał, że miasto od początku aktywnie wspierało studentów zaangażowanych w pracę punktów testowych i przekazało na ten cel 100 tys. zł.

Prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed zaznaczył, że walka z pandemią nie byłaby tak efektywna bez współpracy i wsparcia wielu instytucji – wojewody pomorskiego, władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców oraz uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, a także całej społeczności Pomorza. Podkreślił, że nie chodzi tu wyłącznie o duże wsparcie finansowe, ale również o najdrobniejsze gesty.

Małe, ale podtrzymujące nas na duchu rzeczy, takie jak dostarczenie posiłków, koców lub ubrań dla studentów, kiedy było zimno. Ale również proste „dziękuję” lub miłe słowa skierowane do tych osób, które bardzo ciężko i z pełnym oddaniem pracowały w tych punktach – dodał prof. Gruchała.

Ponadto zaznaczył, że jako rektor GUMed jest niezmiernie dumny z postawy studentów wszystkich kierunków, którzy pracowali w punktach wymazowych, na oddziałach covidowych, na infolinii czy punktach pomiaru temperatury.

Reprezentujący Uniwersytet Gdański, na terenie którego znajduje się Centrum Testowe UCK, prorektor ds. innowacji i współpracy z otoczeniem prof. Krzysztof Bielawski, krótko stwierdził, że społeczność Pomorza zdała egzamin z solidarności.

Wiosna ubiegłego roku to czas szczególny i trudny, ale jako społeczność Trójmiasta, Gdańska, jako społeczność akademicka, chyba zdaliśmy egzamin z solidarności. Potrafiliśmy w tym bardzo specyficznym i trudnym czasie współdziałać i współpracować – mówił prorektor UG prof. Krzysztof Bielawski.

Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego również podziękował studentom i skorzystał z okazji, żeby wspomnieć o tym, jak ważny dla zdrowia jest trwający aktualnie program szczepień.

Pomimo różnych strachów, nawet czasami złego samopoczucia po szczepieniu, to wszystko jest niczym w porównaniu do COVID-19. Ludzie w moim wieku i ludzie starsi przechodzą go w sposób dramatyczny, czasami to kończy się śmiercią. Ta choroba dotyka również 20- i 30-latków. Dzisiaj zapraszamy wszystkich młodych ludzi, żebyśmy spotkali się na szczepieniu, a nie w szpitalu – mówił Dyrektor UCK.

fot. Paweł Sudara/GUMed