1.06.2021
Maja Czub i Magdalena Tkaczuk, studentki V r. kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajęły 2 miejsce w sesji plakatowej na Międzynarodowej Konferencji Naukowej Żywienie bez granic za pracę pt. Prawidłowa dietoterapia jako składowa procesu leczenia zespołu policystycznych jajników. Wydarzenie w formie online odbyło się 22 maja 2021 r., a ogółem w jego trakcie zaprezentowano 10 plakatów studenckich. Ponadto w programie znalazły się wykłady eksperckie oraz konkurs wystąpień, podczas którego uczestnicy przedstawiali swoje prace oryginalne.
Jak wyjaśniają autorzy pracy, dietoterapia jest niezbędnym elementem leczenia w PCOS i wpływa zarówno na poprawę efektu terapeutycznego jak i na samopoczucie pacjentek. Na plakacie w postaci krytycznego przeglądu zostały zebrane dane pochodzące z piśmiennictwa oraz dokonano próby podsumowania istniejących zaleceń żywieniowych w tej jednostce chorobowej. Zdaniem autorów największy wpływ na poprawę wyników badań laboratoryjnych oraz gospodarki hormonalnej ma jakość i źródło spożywanych węglowodanów, a z powodu często współistniejącej insulinooporności, pacjentkom warto polecać dietę o niskim indeksie glikemicznym.
Praca powstała pod opieką merytoryczną dr. Marcina Folwarskiego w ramach działalności SKN Żywienia Klinicznego przy Katedrze Żywienia Klinicznego GUMed. Szczegółowe informacje o konferencji Żywienie bez granic dostępne są na jej stronie na Facebooku.