W chirurgii plastycznej najważniejsze jest przywrócenie funkcji organizmu

22.05.2021

Specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego byli gośćmi majowej audycji Bądź zdrów bez kolejki, którą wspólnie realizuje Uczelnia, Radio Gdańsk i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Dr Karolina Kondej i kierownik jednostki dr hab. Jerzy Jankau wyjaśnili słuchaczom jakie są rodzaje, przyczyny i możliwości leczenia rozszczepu warg i podniebienia.


audycja_Badz_zdrow_bez_kolejki__17.05.2021.png


Kliniki Chirurgii Plastycznej GUMed pełni rolę ośrodka referencyjnego dla trzech województw. W UCK przeprowadzane są operacje dzieci rodzących się z rozszczepieniami podniebienia i wargi. Jak podkreślili specjaliści, dziecko z taką wadą powinno trafić na konsultacje chirurga plastyka w trzecim miesiącu życia.

Zbyt wczesna interwencja może przyczynić się do złych wyników leczenia. Stąd rozszczep wargi operuje się między 3 a 6 miesiącem życia, natomiast rozszczep podniebienia trzeba zoperować do 2 roku życia, by dziecko wykształciło mowę – tłumaczyła dr Karolina Kondej.

Lekarze podkreślali, że dzieci rosną, ale części rozszczepione mimo operacji nie wzrastają wraz z nimi, co prowadzi do wtórnych problemów i niejednokrotnie konieczne są kolejne operacje. Leczenie w przypadku rozszczepów jest wieloetapowe i trwa niemal całe życie.

W audycji mowa była też o zabiegach, które w ramach NFZ mogą wykonać chirurdzy plastycy.

To wszystkie operacje usprawniające, poprawiające funkcje ciała pacjenta – mówił dr hab. Jerzy Jankau. – Jeśli ktoś straci palec u ręki, możemy go odtworzyć, przeszczepiając palec stopy. Możemy uzupełnić ubytki skórne, np. u osób po wypadkach czy zrekonstruować pierś kobiecie, która przeszła mastektomię z powodu raka. Przeszczepiamy komórki tłuszczowe, w celu uzupełnienia ubytków.

Rozmowa dotyczyła również tego, jaka jest różnica między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną oraz jakie kryteria trzeba spełnić, żeby poddać się leczeniu w Klinice Chirurgii Plastycznej.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie Radia Gdańsk.

Bądź zdrów bez kolejki to autorski projekt organizowany od 2017 roku wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Jego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. W okresie przed pandemią słuchacze Radia Gdańsk oraz pacjenci szpitala klinicznego mogli brać udział w audycji i spotykać się “na żywo” z najlepszymi na Pomorzu lekarzami, którzy udzielali porad “bez kolejki” oraz wyjaśniali problemy zdrowotne. Obecnie programy realizowane są bez udziału publiczności. Projekt koordynują dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzeczniczka prasowa GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Fot. Paweł Sudara/GUMed