Jubileusz WNoZ

7.05.2021

Przez 15 lat istnienia Wydziału Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed wydano ponad 5 000 dyplomów ukończenia studiów, nadano 150 stopni doktora, 22 habilitacje i przeprowadzono 16 postępowań profesorskich zakończonych nadaniem tytułów naukowych. W tym roku WNoZ obchodzi piękny jubileusz istnienia w strukturach Uczelni, a uroczyste posiedzenie Rady Wydziału odbędzie się online 12 maja br. od godz. 12:00.

Misję utworzenia Wydziału Nauk o Zdrowiu urzędujący wówczas rektor prof. Roman Kaliszan powierzył prof. Piotrowi Lassowi, ówczesnemu prodziekanowi Wydziału Lekarskiego, odpowiedzialnemu za kierunki licencjackie, zwłaszcza elektoradiologię. Jednostkę powołano w 2006 r. uchwałą Senatu Akademii Medycznej w Gdańsku. Obecnie jest to jeden z wiodących Wydziałów Nauk o Zdrowiu w kraju, który w ostatniej ewaluacji naukowej otrzymał wysoką kategorię A.

Spektakularny rozwój Wydziału Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej jest wynikiem wytężonej pracy wszystkich jego pracowników i wizji liderów, a niewątpliwie przyczynia się do niego również dobra atmosfera jaka tu panuje, poczucie wspólnego interesu i współpraca. Wydział to nie tylko struktura, to przede wszystkim ludzie.


doFB.png


O WYDZIALE

W 2008 r. WNoZ przyznano uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk medycznych, rok później – w dziedzinie nauk o zdrowiu. Miało to istotne znaczenie dla całej Uczelni, bowiem dzięki tym uprawnieniom Akademia Medyczna w Gdańsku została przekształcona w Gdański Uniwersytet Medyczny. W kolejnych latach Wydział otrzymał uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego w dziedzinach nauki medyczne i nauki o zdrowiu, a tym samym do prowadzenia postępowań o nadanie tytułu profesora w obu tych dziedzinach.

Unikalnym wyróżnikiem Wydziału stał się Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej, włączony w strukturę jednostki w 2011 r.

W strukturze Wydziału są 43 różne jednostki organizacyjne, w tym: 7 katedr, 2 instytuty, 5 klinik, 28 zakładów oraz 1 samodzielna pracownia. Rada Wydziału Nauk o Zdrowiu liczy 61 osób, w tym 51 samodzielnych pracowników nauki.

Przez wszystkie lata jednostką zarządzali i inicjowali jego rozwój wybitni pracownicy naukowo-dydaktyczni Uczelni. Założyciel Wydziału prof. Piotr Lass przez 15 lat istnienia WNoZ pełnił (i nadal pełni) różne funkcje: dziekana (2 kadencje), prodziekana ds. nauki, a także przewodniczącego Rady Nauk o Zdrowiu. Z inicjatywy prof. Lassa Wydział zdobywał kolejne uprawnienia do nadawania stopni naukowych, tworzone były unikatowe kierunki studiów, powstawały nowe jednostki organizacyjne, nawiązywano współpracę międzynarodową i wymianę studencką. Nie byłoby WNoZ bez pielęgniarstwa i położnictwa, nad których rozwojem i wysoką jakością kształcenia czuwa od 2003 r. dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, pełniąca przez 2 kadencje funkcję prodziekana Wydziału, kierownika Oddziału Pielęgniarstwa, kierownika Katedry Pielęgniarstwa, a od 2019 r. dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa. W kadencji 2016-2020 dziekanem WNoZ był prof. Andrzej Basiński, wieloletni kierownik kierunku ratownictwo medyczne. Do rozwoju jednostki przez wiele lat przyczyniali się prodziekani: prof. Lidia Wolska, dr hab. Rita Hansdorfer-Korzon, prof. Sylwia Małgorzewicz, prof. Jacek Sein Anand, dr Janina Książek. Pod ich nadzorem Wydział przechodził przez kolejne reformy, zmiany przepisów, realizował uczelnianą politykę zapewnienia jakości kształcenia, wprowadzano nowe wzory dyplomów oraz rozwijano elektroniczne systemy do obsługi toku studiów. Obecnie nad całością czuwa kolegium dziekańskie: dziekan prof. Przemysław Rutkowski oraz prodziekani: ds. nauki i rozwoju kadr – prof. Piotr Lass, ds. dydaktycznych – prof. Piotr Wąż, ds. promocji i rozwoju – dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska oraz dr hab. Agnieszka Zimmermann jako prodziekan ds. jakości kształcenia i praktyk studenckich.

Pracownicy WNoZ pełnili i pełnią funkcję prorektorów: prof. Andrzej Basiński był prorektorem ds. klinicznych w latach 2012-2016, a od 2016 r. funkcję tę sprawuje prof. Edyta Szurowska. Zasiadają również w ważnych dla GUMed gremiach: prof. Ewa Iżycka-Świeszewska jest członkiem Rady Uczelni, natomiast prof. Jacek Sein Anand jest członkiem Rady społecznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Obecnie na Wydziale funkcjonuje 11 kierunków studiów: dietetyka, elektroradiologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, psychologia zdrowia, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia, zdrowie publiczne, zdrowie środowiskowe, zdrowie środowiskowe i bhp. Prowadzone są studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Łącznie jest to niebagatelna liczba 19 różnych toków studiów, które są zarządzane przez kierowników poszczególnych kierunków.

W Dziekanacie WNoZ zajmującym się kompleksową obsługą spraw studenckich i naukowo-organizacyjnych zatrudnionych jest 8 osób, spośród których Dorota Muszyńska-Marcinkowska i Agnieszka Szczepaniak pracują tu od utworzenia tego działu, tj. od maja 2006 r.

Na Wydziale pracują wybitni naukowcy, posiadający renomę międzynarodową, będący autorytetami w swoich dziedzinach naukowych, w tym m.in. profesorowie: Jarosław Sławek, Jolanta Wierzba, Lidia Wolska, Marek Dobosz, Wiesław Kruszewski, Ewa Iżycka-Świeszewska, Marek Koziński, Katarzyna Zorena oraz doktorzy habilitowani: Dominika Szalewska, Jacek Kot i Emilia Sitek.