StartUczelniaKalendarium wydarzeńFarmalityka - Wykład

Farmalityka - Wykład

Wykład online w ramach projektu Farmalityka – pt. Bojowe Środki Trujące – nowiczoki odbędzie się 6 maja 2021 r. o godz. 19:00 na platformie Zoom. Poprowadzi go dr hab. Patrycja Kleczkowska.

Bezpośredni link do spotkania

Dane do zalogowania się na platformie Zoom:

Meeting ID: 993 5421 7593

Passcode: 694907


dr hab. Patrycja Kleczkowska
dr hab. Patrycja Kleczkowska

Sylwetka prelegenta: dr hab. n. med. i n. o zdr. inż. Kleczkowska Patrycja – absolwent Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej. Obecnie adiunkt w Zakładzie Farmakodynamiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Zastępca Dyrektora Instytutu ds. Naukowych w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Warszawie. Pracownik naukowy Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w latach 2005-2015.

Streszczenie wykładu: Bojowe Środki Trujące – nowiczoki

Nowiczoki to fosfoorganiczne substancje chemiczne, których głównym celem jest zahamowanie funkcjonowania bądź zaburzenie układu nerwowego organizmu żywego, mające zastosowanie militarne dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym umożliwiającym ich bojowe wykorzystanie. Jak się okazuje związki te, uważane za znacznie silniejsze niż należące do trzeciej generacji bojowych środków trujących (BST) – V-gazy, mogą być stosowane w formach jednolitych i binarnych.

Mimo szeregu informacji na temat tej klasy związków, które oscylują wokół ich potencjału toksycznego, nie jest do końca wiadome czym są Nowiczoki, jak zbudowana jest cząsteczka związku, jakiego typu leczenie winno być wprowadzone.

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę incydentów przypisywanych broni chemicznej, zwłaszcza Nowiczokom, postaram się zaprezentować niezbędne informacje dotyczące tej klasy związków, jak również wskazać ewentualne postępowanie w przypadku zatrucia.


Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 15 min przed planowanym spotkaniem.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wydziału Farmaceutycznego, na której w zakładce Farmalityka dostępne są: harmonogram wykładów, listy zaproszonych prelegentów oraz informacje związane z technicznym połączeniem się uczestnika z platformą online.

Zapraszamy także do kontaktu mailowego wf.promocja@gumed.edu.pl. Z chęcią odpowiemy na wszelkiego rodzaju pytania.

Czas i miejsce:

2021-05-06

19:00-20:00

online