StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Trądzik problemem nie tylko...

Trądzik problemem nie tylko młodzieży

27.04.2021

Dr hab. Michał Sobjanek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego był gościem kwietniowej audycji w ramach cyklu Bądź zdrów bez kolejki, który wspólnie realizuje Uczelnia, Radio Gdańsk i UCK. Audycja dotyczyła występowania i leczenia trądziku oraz problemów zdrowotnych związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w tym fotodermatoz i nowotworów skóry.

- Trądzik może pojawić się w wieku dorosłym, nie tylko w okresie dojrzewania. Najczęściej występuje u nastolatków, ale są też odmiany dotyczące dorosłych, np. kobiet po 25 roku życia i czy też mężczyzn uprawiających sporty siłowe – mówił dr hab. Michał Sobjanek. – U panów mamy wówczas do czynienia z trądzikiem posterydowym, którego charakterystyczna lokalizacja to ramiona. Trądzik wieku dorosłego wygląda inaczej i leczy się go inaczej niż ten występujący u młodzieży.


Badz_zdrow_Sobjanek.png


Ekspert przestrzegał też przed manipulowaniem przy zmianach skórnych.

- Jedynymi wykwitami, które można usuwać mechanicznie są tzw. zaskórniki otwarte, czyli te z czarną końcówką. Innych nie należy usuwać, bo miażdżąc skórę potęgujemy stan zapalny. Gdy choruje się na odmiany trądziku, trądzik torbielowaty albo ropowiczy, na twarzy powstają bardzo często zapalne cysty, które w efekcie powodują blizny, niestety pozostające często na całe życie – tłumaczył dr hab. Sobjanek.

Specjalista GUMed wyjaśnił, jakie są obecnie dostępne metody leczenia blizn, które wykonywać należy w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie ma dużego nasłonecznienia. W audycji mowa była też o wpływie słońca na skórę, które może działać dwojako, tzn. powodować opalenie lub poparzenie.

- Cera trądzikowa nie powinna być wystawiana na działanie promieniowania, bo w miejscach wykwitów pojawią się nieestetyczne ciemne przebarwienia – mówił Ekspert. – Pamiętajmy, ze słońce działa też na zmiany w DNA komórek skóry, co może wpływać w przyszłości na pojawienie się nowotworów. Istotne, by chronić skórę i nie dopuszczać do oparzeń słonecznych u dzieci, bo udowodniono związek takich oparzeń z pojawieniem się nowotworów w dorosłym życiu.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie Radia Gdańsk.

Bądź zdrów bez kolejki to autorski projekt organizowany od 2017 roku wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Jego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. W okresie przed pandemią słuchacze Radia Gdańsk oraz pacjenci szpitala klinicznego mogli brać udział w audycji i spotykać się “na żywo” z najlepszymi na Pomorzu lekarzami, którzy udzielali porad “bez kolejki” oraz wyjaśniali problemy zdrowotne. Obecnie programy realizowane są bez udziału publiczności. Projekt koordynują dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzeczniczka prasowa GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Fot. Paweł Sudara/GUMed