"Zdolni z Pomorza" - spotkanie nt. pielęgniarstwa anestezjologicznego

26.04.2021

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w Oddziale Intensywnej Terapii z udziałem pielęgniarki specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznej i intensywnej opieki była tematem kolejnego spotkania w ramach programu Zdolni z Pomorza. Wydarzenie adresowane do uczniów pomorskich szkół ponadpodstawowych odbyło się 17 kwietnia 2021 r. na platformie ZOOM.


Spotkanie na temat pielęgniarstwa anestezjologicznego


W pierwszej części spotkania dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki GUMed wygłosiła wykład poświęcony resuscytacji krążeniowo-oddechowej na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Opieki, który zajmuje się leczeniem chorych w ostrych stanach zagrożenia życia wymagających intensywnego nadzoru i terapii. Jego personel stanowią lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii oraz zespół pielęgniarski ze specjalizacją w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki.

Następnie mgr Katarzyna Czyż-Szypenbejl wyjaśniła, na czym polega specjalizacja dot. pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki – jedna z najtrudniejszych specjalizacji w Polsce i na świecie. W czasie ćwiczeń prowadzonych przez dr Katarzynę Lewandowską uczniowie mieli możliwość zapoznania się z metodami udrażniania dróg oddechowych i prowadzenia wentylacji układu oddechowego w warunkach symulacji medycznej. Dr Katarzyna Kwiecień-Jaguś z kolei przedstawiła uczniom wytyczne dotyczące przygotowywania leków do znieczulenia oraz terapii przez pielęgniarki anestezjologiczne. Przedstawiła również najczęstsze błędy medyczne, które mogą wystąpić podczas wykonywania procedur anestezjologicznych.

Szczególne zainteresowanie obecnych na spotkaniu uczniów skupiło się m.in. na możliwościach kształcenia w kierunku pielęgniarstwa anestezjologicznego. Uczestników ciekawiła również specjalistyczna terminologia, którą posługują się osoby związane z tą dziedziną medycyny.