StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Punkt Szczepień Powszechnyc...

Punkt Szczepień Powszechnych w Centrum Sportu GUMed

25.04.2021

Ponad 4 300 osób dziennie, a nawet 100 000 miesięcznie będzie mogło zaszczepić się w Punkcie Szczepień Powszechnych, które powstało w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obiekt mieszczący się przy ul. Dębowej 21 jest największym na Pomorzu miejscem szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszych pacjentów przyjęto 23 kwietnia br. W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. rektor GUMed prof. Marcin Gruchała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor pomorskiego oddziału NFZ Monika Kasprzyk oraz dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.


punkt-szczepein_UCK_fot-Sylwia-Mierzewska-UCK_25.jpg


- To wielki wysiłek setek osób, który umożliwił w tak krótkim czasie stworzyć komfortowy obiekt przystosowany do szczepień – podkreślił wojewoda Dariusz Drelich. – Dziennie będą tu wykonywane ponad cztery tysiące szczepień, co wpłynie znacząco na nasze bezpieczeństwo w regionie. Zwiększająca się liczba punktów szczepień na Pomorzu to coraz większa liczba osób zaszczepionych, już jedna trzecia osób na Pomorzu pierwszą dawką i 160 tysięcy drugą dawką.

Jak podkreśliła Prezydent Gdańska, nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z pandemią niż masowe szczepienia.

- Pokazaliśmy, że razem, we współpracy wielu osób i instytucji możemy w krótkim czasie stworzyć największy na Pomorzu punkt szczepień – dodała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

W obiekcie utworzono łącznie 38 stanowisk lekarskich i pielęgniarskich. Punkt obsługuje personel UCK oraz studenci GUMed. Osobom zaangażowanym w powstanie punktu szczepień podziękował Rektor GUMed.

- To tytaniczna praca, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu przez ostatni miesiąc. Mimo ogromnego zaangażowania w organizację szczepień, UCK robi nadal wszystko, żeby pracować normalnie: leczeni są pacjenci kardiologiczni, onkologiczni oraz ci, których zdrowie i życie jest zagrożone – mówił rektor prof. Marcin Gruchała. – Jestem bardzo dumny ze studentów, bez których wszystkie przedsięwzięcia, takie jak punkty wymazowe, punkty pomiaru temperatury czy oddziały nie mogłyby być realizowane. Studenci zdali ten egzamin medyczny w prawdziwym życiu.


punkt-szczepein_UCK_fot-Sylwia-Mierzewska-UCK_21.jpg


Szczepienia wykonywane są 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty w godz. 8-20. Punkt funkcjonuje w ramach Narodowego Programu Szczepień, a jego realizatorem jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

- Myślę, że w tym miejscu za dwa miesiące będziemy mieć podwójnie „wyszczepionych” 100 tys. mieszkańców.  Liczę, że tę akcję przeprowadzimy sprawnie i w drugim półroczu będziemy mogli funkcjonować już znacznie lepiej. Szczepienia są skuteczne, co pokazują też nasze, szpitalne statystyki. Po przeprowadzeniu szczepień wśród pracowników UCK obecnie liczb zachorowań można policzyć na palcach jednej ręki – dodał dyrektor Jakub Kraszewski.

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE

Osoby, które chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19 mogą zarejestrować się, dzwonić na bezpłatną i całodobową infolinię pod numerem telefonu 989 lub stronę www.gov.pl. Dodatkowo rejestracja odbywa się poprzez infolinię UCK pod numerem telefonu (58) 727 05 05 wew. 4. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7-21 oraz w soboty w godz. 9-21. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie UCK.


punkt-szczepein_UCK_fot-Sylwia-Mierzewska-UCK_15.jpg


fot. Sylwia Mierzewska/UCK