Premier Morawiecki odwiedził punkt szczepień w Centrum Sportu GUMed

16.04.2021

Ponad 4 300 osób dziennie, a nawet 100 000 miesięcznie będzie mogło zaszczepić się w Punkcie Szczepień Powszechnych, które powstaje w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obiekt mieszczący się przy ul. Dębowej 21 będzie największym na Pomorzu miejscem szczepień przeciwko COVID-19. W piątek, 16 kwietnia br. odwiedził je premier Mateusz Morawiecki, który razem z rektorem GUMed prof. Marcinem Gruchałą i rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem wziął udział w konferencji prasowej. W spotkaniu uczestniczył także Tomasz Witowski, student VI r. kierunku lekarskiego, koordynator szczepień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Mamy dziś szansę zwalczyć pandemię, ale musimy rzeczywiście wszyscy chcieć się zaszczepić. Prawdziwy przełom dotyczący odporności zbiorowej uda się osiągnąć w ciągu dwóch miesięcy, może szybciej – mówił premier Mateusz Morawiecki.


PREMIER_fot.Sylwia_Mierzewska_UCK_(11).JPG


Podczas konferencji Szef rządu wskazał, że bardzo ważnym elementem w walce z COVID-19 są szczepienia i powstające powszechne punkty szczepień.

Mamy coraz bardziej rozpędzony program szczepień, który dociera do coraz większej liczby osób. Przekraczamy liczbę 7 tysięcy punktów szczepień powszechnych – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że miał okazję zobaczyć, jak powstaje największy punkt szczepień na Pomorzu.

Pan Rektor i Państwo pokazali mi, jak wszystko znakomicie od strony organizacyjnej jest przygotowane, także np. dla osób, które muszą przyjąć szczepionkę w sposób leżący. Wszystko jest tak, żeby dostosować do potrzeb pacjenta. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali w Gdańsku ten punkt – mówił Szef rządu.

O tym, jak istotne są szczepienia mówił w punkcie szczepień prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Bardzo cieszę się z informacji, którą przekazał Pan Premier, że szczepionek będzie więcej. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla takich punktów, jak ten. Bardzo wszystkich tutaj zapraszam i mam nadzieję, że nie będzie przestojów związanych z brakiem szczepionek i brakiem chętnych do szczepienia – mówił Rektor GUMed.

Podziękował też wszystkim osobom zaangażowany w pracę przy programie szczepień – dyrekcji i pracownikom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Uczelni, władzom samorządowym, NFZ, wolontariuszom oraz studentom, którzy od początku wspierają walkę z pandemią.


PREMIER_fot.Sylwia_Mierzewska_UCK_(8).JPG


Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego są zaangażowani we wsparcie oddziałów covidowych, funkcjonowanie centrów testowych drive-thru oraz punktów szczepień – dodał prof. Gruchała.

Punkt szczepień przeciwko COVID-19, który powstaje w Centrum Sportu GUMed przy ulicy Dębowej 21 rozpocznie działalność 23 kwietnia br. Dziennie zaszczepić będzie się tu mogło ok. 4 tysięcy osób dziennie, miesięcznie nawet 100 tysięcy osób. W obiekcie utworzono łącznie 39 stanowisk lekarskich i pielęgniarskich. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. Centrum powstaje dzięki współpracy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Miasta Gdańsk.

Fot. Sylwia Mierzewska/UCK