StartUczelniaKalendarium wydarzeńWirtualne Drzwi Otwarte Wyd...

Wirtualne Drzwi Otwarte Wydziału Farmaceutycznego

Wykład online w ramach projektu Farmalityka – pt. Ekstruzja na gorąco i druk 3D w farmacji – otrzymywanie i charakterystyka minitabletek sporządzanych metodą druku 3D do stosowania w pediatrii odbędzie się 8 kwietnia 2021 r. o godz. 19:00 na platformie Zoom. Poprowadzi go Dorota Sarwińska.

Bezpośredni link do spotkania

Dane do zalogowania się na platformie Zoom:

Meeting ID: 948 9653 0833

Passcode: 295285


Dorota_Sarwińska.jpg

Sylwetka prelegenta: Dorota Sarwińska – studentka VI roku farmacji, stażystka, laureatka Konkursu Prac Magisterskich wykonanych w roku akademickim 2019/2020 na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Streszczenie wykładu: Ekstruzja na gorąco i druk 3D w farmacji – otrzymywanie i charakterystyka minitabletek sporządzanych metodą druku 3D do stosowania w pediatrii

Ekstruzja na gorąco nie jest nowym procesem. Z powodzeniem jest ona używana m.in. w przemyśle gumiarskim czy też przetwórstwie plastiku. Metoda ta wzbudziła zainteresowanie również w farmacji, m.in. ze względu na brak konieczności użycia wody i rozpuszczalników organicznych i możliwość uzyskania zwiększenia rozpuszczania substancji czynnej, a co za tym idzie, jej biodostępności.

Druk 3D jest obecnie prężnie rozwijającą się dziedziną. Jest on z powodzeniem stosowany w celu szybkiego prototypowania czy personalizacji rozmaitych produktów do potrzeb klienta. Druk 3D w medycynie jest też wykorzystywany m.in. do drukowania protez, modeli anatomicznych narządów, czy egzoszkieletów. Wykorzystanie druku 3D w farmacji nadal jest czymś nowym, dlatego chętnie opowiem o moich badaniach, w których miałam okazję pracować na drukarce 3D.

W trakcie wykładu zaprezentuję swoją pracę magisterską pt. Otrzymywanie i charakterystyka minitabletek sporządzanych metodą druku 3D do stosowania w pediatrii oraz opowiem o doświadczeniu, które zdobyłam podczas pracy w laboratorium w Niemczech w Uniwersytecie w Greifswaldzie. Celem mojej pracy magisterskiej było zbadanie, czy metoda FDM druku 3D jest odpowiednia do otrzymywania minitabletek. Minitabletki są szczególnie korzystną postacią leku do stosowania w pediatrii m.in. ze względu na swój mały rozmiar i możliwość dostosowania dawki do konkretnego dziecka. Metoda ekstruzji na gorąco połączona z drukiem 3D jest nową, ciekawą możliwością na otrzymywanie minitabletek.


Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 15 min. przed planowanym spotkaniem.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wydziału Farmaceutycznego, na której w zakładce Farmalityka dostępne są: harmonogram wykładów, listy zaproszonych prelegentów oraz informacje związane z technicznym połączeniem się uczestnika z platformą online.

Zapraszamy także do kontaktu mailowego wf.promocja@gumed.edu.pl. Z chęcią odpowiemy na wszelkiego rodzaju pytania.

Czas i miejsce:

2021-04-08

19:00-20:00

online