Centrum Sportu GUMed punktem szczepień masowych

2.04.2021

Około 100 tysięcy mieszkańców Pomorza miesięcznie już wkrótce będzie mogło zaszczepić się w nowym punkcie, który utworzyły wspólnie Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Miasto Gdańsk. Punkt Szczepień Masowych rozpocznie działalność 23 kwietnia br. w Centrum Sportu GUMed przy ul. Dębowej 21. Inicjatywę ogłosili 2 kwietnia br. podczas konferencji prasowej: rektor Uczelni prof. Marcin Gruchała, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.


Konferencja prasowa w Centrum Sportu GUMed; fot. Sylwia Mierzewska/UCK


Nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z pandemią niż masowe szczepienia. Podam jedną liczbę, która powinna dać każdemu do myślenia. W Gdańsku w marcu zarejestrowaliśmy 849 zgonów. To drugi rekordowy miesiąc i wynik pod kątem zgonów od czasu zakończenia II wojny światowej. Przypomnę, że w listopadzie w Gdańsku umarło aż 888 osób – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

NAJWIĘKSZY PUNKT SZCZEPIEŃ W CENTRUM SPORTU GUMed

W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do Polski, rząd zobowiązał samorządy do utworzenia Punktów Szczepień Masowych (PSM), które mają – obok punktów szczepień populacyjnych oraz węzłowo-populacyjnych – uzupełnić mapę realizacji szczepień w całej Polsce. We współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Władze Gdańska zgłosiły gotowość utworzenia czterech PSM. Mają to być punkty zlokalizowane w hali sportowej GUMed, Ergo Arenie, na Stadionie Gdańsk oraz w obiektach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Największy punkt ma zostać utworzony w Centrum Sportu GUMed.

Dzięki ogromnej pomocy Prezydent Gdańska w najbliższych tygodniach na tej sali powstaną boksy. Zostanie zorganizowane ogromne Centrum Szczepień Masowych. Już dzisiaj Uniwersyteckie Centrum Kliniczne szczepi codziennie blisko 1 000 osób i jest znaczącym miejscem, które zwiększa nasze wspólne bezpieczeństwo dzięki szczepieniom – mówił prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Centrum Sportu GUMed


Centrum Sportu GUMed ma doskonałe warunki do tego, aby utworzyć tu Punkt Szczepień Masowych. Podczas konferencji przekazano też szczegóły dotyczące technicznych aspektów tego przedsięwzięcia.

Chcemy skorzystać z doświadczenia naszego dotychczasowego punktu szczepień, który jest największym punkiem szczepień na wybrzeżu. Do tej pory zrobiliśmy 45 tys. szczepień. A ta hala w której jesteśmy może zapewnić przepustowość ok 5 tys. szczepień dziennie, dlatego, że jest dostępne do 12 godzin, od godziny 8 do 20 . Mam nadzieję, że dzięki temu, w ciągu miesiąca, będziemy mogli zaszczepić ok 100 tys. naszych obywateli. Mam też nadzieję, że tą nadwyżką podzielimy się z innymi, bo do zaszczepienia jest jeszcze ok. 1 mln 100 tys. osób dorosłych na Wybrzeżu. Na tej hali będzie 25 punktów lekarskich i pielęgniarskich. Są tutaj trybuny, co jest niezwykle pomocne bo osoba zaszczepiona musi około 30 minut przebywać w puncie szczepień pod kontrolą. Dlatego punkty szczepień organizowane przez szpitale są w dużych miejscach, w dużych szpitalach, dużych punktach węzłowych – tłumaczył Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

ZAANGAŻOWANIE PRACOWNIKÓW ORAZ STUDENTÓW

Aby skuteczne zaszczepić taką liczbę mieszkańców, oprócz odpowiednio przystosowanych miejsc – kluczowy jest personel. Uczestnicy dzisiejszej konferencji podkreślali wielkie zaangażowanie lekarzy, personelu medycznego, ale i studentów GUMed.

Jest to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi pracowników UCK, ale również studentów. Blisko 300 naszych studentów, różnych kierunków, nie tylko kierunku lekarskiego na co dzień angażuje się, od pierwszych dni epidemii w zwalczanie tego nieszczęścia. Pracują w punktach wymazowych, pracują w punktach pomiaru temperatur, pracują przy łóżkach pacjentów, asystując pielęgniarkom i lekarzom. Na apel Ministerstwa Zdrowia z ostatnich dni, już blisko 150 naszych studentów opowiedziało pozytywnie. Także jestem głęboko przekonany, że to centrum szczepień, które ruszy za parę dni również będzie w znacznej mierze działało dzięki aktywności naszych wspaniałych studentów – podkreślał rektor Gruchała.


Fot. Paweł Sudara


PUNKTY SZCZEPIEŃ MASOWYCH W GDAŃSKU

Oprócz Centrum Sportu GUMed Punktami Sczepień Masowych miałyby zostać również: Ergo Arena, Stadion Gdańsk oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie. Łączna wydajność wszystkich zaproponowanych punktów może sięgnąć nawet 50 tysięcy szczepień tygodniowo.

W poniedziałek otrzymaliśmy pismo od Wojewody, mówiące o tym, że w Gdańsku powinniśmy postarać się znaleźć takie miejsca, w których tygodniowo będziemy mogli szczepić 38 tysięcy pacjentów. Dziś, w piątek poszczególne punkty zgłaszamy do Wojewody. Jednym z nich będzie to miejsce, które jest własnością Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. We współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstanie tutaj masowy punkt szczepień – mówiła prezydent Dulkiewicz.

fot. z konferencji Sylwia Mierzewska/UCK