31.03.2021
Nowoczesne sale seminaryjne i konferencyjne, Student Lab, pokój tutoringowy, jasne, przestronne przestrzenie, dostępne całą dobę – Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed zyskał nowe oblicze. Oficjalne otwarcie zmodernizowanej siedziby mieszczącej się w budynku nr 15 na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego odbyło się 31 marca 2021 r. Inwestycję w wysokości 1,5 mln zł sfinansowano z budżetu Uczelni.
Z uwagi na sytuację epidemiczną, uroczyste otwarcie odbyło się w wąskim gronie. Zgromadzonych gości powitał dr hab. Łukasz Balwicki, kierownik Zakładu. W wydarzeniu udział wzięli: rektor prof. Marcin Gruchała, prof. Jacek Bigda – prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia, prof. Przemysław Rutkowski – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Paweł Zagożdżon – prodziekan Wydziału Lekarskiego oraz prof. Andrzej Basiński – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w kadencji 2016-2020. Obecni byli również: dr Marzena Zarzeczna-Baran – była kierownik Zakładu, studentka Maia Abba z koła naukowego Public Health Circle, student Gabriel Pesta – sekretarz Uczelnianego Samorządu Studenckiego oraz pracownicy jednostki.
– Jesteście Państwo wspaniałym zespołem, który ma znaczące dokonania, a dotychczas pracował w trudnych warunkach. Oczywiście ludzie są najważniejsi, ich kompetencje, zaangażowanie i atmosfera panująca w jednostce, ale bez wątpienia wpływ na efektywność pracy ma również otoczenie. Cieszę się, że nasza Uczelnia się zmienia i że otwieramy jej kolejny fragment, który w pełni odpowiada dzisiejszym standardom – zaznaczył prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.
Jak dodał dziekan WNoZ prof. Przemysław Rutkowski, Zakład zyskał nową siedzibę, stwarzającą warunki do jeszcze lepszej pracy i wszyscy z niecierpliwością czekamy teraz na nowe zdrowie publiczne na miarę XXI wieku.
Wysoka jakość kształcenia studentów z zakresu zdrowia publicznego jest wyzwaniem naszych czasów.
– Treści i zagadnienia zdrowia publicznego obecne są w polityce, administracji publicznej, ekonomii, zarządzaniu i wielu innych dziedzinach. W praktyce wykorzystuje się nagromadzoną wiedzę w kształtowaniu prawa, buduje wskazania i rekomendacje nie tylko dla „polityki zdrowotnej”, ale także dla innych obszarów działań, takich jak planowanie przestrzenne, polityka energetyczna, edukacyjna, opieka społeczna. Adepci zdrowia publicznego będą w coraz większym stopniu kształtować rzeczywistość – podkreślił kierownik Zakładu dr hab. Łukasz Balwicki.
Zakład wyposażony jest w nowoczesne sale: seminaryjną i konferencyjną. Nowa siedziba zapewnia przyjazne pomieszczenia dla studentów i pracowników. Zaprojektowano Student Lab – pomieszczenie dedykowane studentom, gdzie mogą rozwijać innowacyjne projekty naukowe i społeczne. Pomieszczenie wyposażono w meble biurowe, dostęp do sieci eduroam i baz pełnotekstowych oraz najnowszych pozycji książkowych z zakresu zdrowia publicznego. Ponadto zadbano o zaplecze socjalne, aby studenci mogli w komfortowych warunkach zjeść i odpocząć. Inspirując się metodami edukacji spersonalizowanej, szczególnie tutoringiem oksfordzkim i relacją mistrz – uczeń, zaprojektowano pokój tutoringowy. To przestrzeń, w której będą się spotykać pasjonaci nauki i rozwoju, by rozwijać talenty studentów GUMed.
Fot. Paweł Sudara/GUMed