Konkurs Prac Magisterskich rozstrzygnięty

29.03.2021

Za nami tegoroczny Konkurs Prac Magisterskich wykonanych w roku akademickim 2019/2020 na kierunku farmacja. Wydarzenie, które odbyło się 23 marca 2021 r. w formie online. zostało zorganizowane przez dziekana Wydziału Farmaceutycznego GUMed prof. dr. hab. Wojciecha Kamysza we współpracy z PTSF Oddział Gdańsk. Uczestników i publiczność powitał prorektor ds. nauki prof. dr hab. Michał Markuszewski oraz prodziekan Wydziału Farmaceutycznego dr hab. Magdalena Prokopowicz. W zmaganiach konkursowych udział wzięło łącznie ośmioro studentów.

O wynikach rywalizacji decydowała komisja konkursowa, która przyznała następujące nagrody:

  • Dorota Sarwińska – 1 miejsce za pracę pt. Otrzymywanie i charakterystyka minitabletek sporządzanych metodą druku 3D do stosowania w pediatrii; promotor prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej.
  • Monika Szczutkowska – 2 miejsce za pracę pt. Oznaczanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w mleku kobiecym z wykorzystaniem techniki GC-MS; promotor prof. dr hab. Tomasz Bączek, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej.
  • Laura Literska – 3 miejsce za pracę pt. Synteza pochodnych norfloksacyny zawierających czwartorzędowy atom azotu; promotor dr hab. Anita Kornicka, kierownik Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych.
  • Kinga Seroczyńska – nagroda publiczności za pracę pt. Porównanie zawartości pierwiastków śladowych w kawie typu espresso z Polski i Portugalii – akcent na bezpieczeństwo i wartość odżywczą; promotor dr hab. Paweł Konieczyński z Katedry i Zakładu Chemii Analitycznej.

- Swoją pracę magisterską wykonałam w ramach programu Erasmus+ na Uniwersytecie w Greifswaldzie w Niemczech. Jej celem było zbadanie, czy metoda FDM druku 3D jest odpowiedni do otrzymywania minitabletek – wyjaśnia Dorota Sarwińska. – Są one korzystną postacią leku do stosowania w pediatrii m.in. ze względu na swój mały rozmiar i możliwość dostosowania dawki do konkretnego dziecka. Metoda ekstruzji na gorąco połączona z drukiem 3D jest nowym sposobem na otrzymywanie minitabletek. Praca nad tym tematem była dla mnie niezwykle interesująca i rozwijająca, dlatego cieszę się, że mogłam zaprezentować moją pracę magisterską na tegorocznym Konkursie Prac Magisterskich, co było świetnym wyzwaniem i wspaniałym doświadczeniem. Opowiedzenie o swojej pracy i przedstawienie wyników swoich badań jest możliwością sprawdzenia siebie oraz dobrym sposobem, aby oswoić się z publicznymi wystąpieniami.

- Tematem mojej pracy magisterskiej jest oznaczanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w mleku kobiecym z wykorzystaniem techniki GC-MS – mówi Monika Szczutkowska. – Do tej pory nie monitorowano stężeń WWA w mleku kobiecym w Polsce, a obecne zanieczyszczenie powietrza skłania do tego, aby oznaczać obecność związków rakotwórczych w próbkach biologicznych. W procedurze przygotowania próbki do analizy korzystałam z sorbentów produkowanych za pomocą technologii druku 3D. Druk 3D cieszy się coraz większym zainteresowaniem i znajduje wiele zastosowań w chemii analitycznej ze względu na niski koszt, możliwość zastosowania dowolnych kształtów oraz niewielkie zużycie rozpuszczalników organicznych w procedurze ekstrakcji. Sorbenty wyprodukowane za pomocą druku 3D doskonale sprawdziły się w procedurze oznaczeń WWA w mleku kobiecym.

- Wybór tematu pracy magisterskiej był niezwykle prosty – po pierwsze z powodu mojej pasji, jaką jest chemia, a po drugie ze względu na powagę problemu antybiotykooporności i zagrożenia, jakie ze sobą niesie – wskazuje Laura Literska. – Udział w Konkursie Prac Magisterskich polecam szczególnie osobom zainteresowanym karierą naukową. Stanowi on świetną okazję, by poćwiczyć prezentację wyników swojej (często wielomiesięcznej) pracy przed szerszą publicznością.

- Pomysł na badania do pracy magisterskiej zrodził się z miłości do kawy – podkreśla Kinga Seroczyńska. – Zawsze chciałam uczestniczyć w projekcie, który ma na celu przysłużenie się szerszej grupie odbiorców, więc gdy dostałam propozycję zbadania zawartości pierwiastków śladowych w kawie – nie wahałam się długo, zwłaszcza kiedy badania te miały się odbywać w Porto – jednym z najpiękniejszych miast Europy. Uważam, że temat mojej pracy był bliski nie tylko farmacji i jej zainteresowaniom, ale przede wszystkim bliski każdemu człowiekowi. I właśnie to wydaje mi się największym atutem mojej pracy.

W skład komisji oceniającej prace weszli: jej przewodnicząca dr hab. Magdalena Prokopowicz i dr hab. Danuta Siluk, prof. uczelni, prodziekani Wydziału Farmaceutycznego, dr hab. Ilona Olędzka i dr hab. Piotr Kowalski, prof. uczelni z Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej, dr hab. Jarosław Sączewski z Katedry i Zakładu Chemii Organicznej oraz reprezentanci studentów – Stella Grodzicka, przedstawicielka Uczelnianego Samorządu Studenckiego i Klaudia Jagielska, przedstawicielka Oddziału Gdańskiego PTSF, studentki V r. farmacji.