StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Jak napisać artykuł naukowy...

Jak napisać artykuł naukowy? Szkolenia dla pracowników i doktorantów

24.03.2021

Pracownicy naukowi i doktoranci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zainteresowani pogłębianiem wiedzy z zakresu publikowania prac naukowych, a w szczególności publikacji w czasopismach naukowych mogą wziąć udział w cyklu szkoleń online, które odbędą się w dniach 12, 19 i 26 kwietnia br. Każde seminarium jest poświęcone poszczególnym etapom przygotowania oraz publikacji artykułu naukowego – od jego planowania, pisania, przez wybór dobrego czasopisma do jego publikacji, aż po proces recenzji. Tożsame szkolenia zostaną zorganizowane dla UG i PG, tworzących razem z GUMed Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita. Przewidziano także nagranie i udostępnienie webinarów, aby możliwe było ich obejrzenie w innym terminie.


Kopia_young_scientist_program_(12).png


Jak napisać artykuł naukowy?
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób napisać wysokiej jakości artykuł naukowy, który zostanie ciepło przyjęty przez środowisko naukowe i przełoży się na dobrą rozpoznawalność autora. Przedstawione zostaną wskazówki i najlepsze praktyki w pisaniu artykułów naukowych, które pochodzą z doświadczenia wielu naukowców, redaktorów i czytelników. Szkolenie jest adresowane głównie do młodych naukowców, chociaż mile są widziani również bardziej doświadczeni przedstawiciele środowiska akademickiego.
12.04.2021 r. godz. 12:00-13:15
Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_rYH3Z13WT9SzY3ew8djVfg

Mądry wybór czasopisma
Celem seminarium jest zapoznanie naukowców oraz doktorantów z dobrymi praktykami w wyborze czasopisma, narzędziami i wskaźnikami bibliometrycznymi, które umożliwiają wybór oraz ocenę czasopism naukowych. Uczestnicy poznają zasady, o których należy pamiętać korzystając ze wskaźników bibliometrycznych, a także dowiedzą się, z jakich narzędzi można korzystać, aby świadomie wybrać dobre czasopismo do opublikowania swojej pracy naukowej. Szkolenie obejmuje również kwestię publikacji w modelu otwartego dostępu.
19.04.2021 r. godz. 12:00-13:15
Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_3ZpnDJFzRe2dA7HsULqTZg

dr inż. Katarzyna Gaca-Zając
dr inż. Katarzyna Gaca-Zając

Proces recenzji naukowej
Podczas szkolenia zostanie omówiony temat recenzji, której poddawane są artykuły przed publikacją w rzetelnych czasopismach naukowych. Przedstawione będą zasady realizacji recenzji i jej przebieg, jak również rady oraz sugestie pochodzące od redaktorów oraz recenzentów, mówiące na co warto zwrócić uwagę odpowiadając na uwagi zawarte w recenzji.
26.04.2021 r. godz. 12:00-13:15
Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_7rqjom9sRja_6hcz826V1w

PROWADZĄCA SZKOLENIE

Dr inż. Katarzyna Gaca-Zając – absolwentka University of Strathclyde, posiadająca blisko dekadę doświadczenia w pracy naukowej i dydaktycznej w Europie, specjalizująca się w chemii polimerów oraz w badaniu kinetyki reakcji chemicznych. Obecnie starszy konsultant klienta w firmie Elsevier, odpowiadająca za rejon Europy Środkowo-Wschodniej. Specjalistka w zakresie baz danych oraz rozwiązań firmy Elsevier dla naukowców. Pasjonuje się tematyką etyki w pracy i komunikacji naukowej, a także problematyką szeroko pojętej bibliometrii.