Podsumowanie II Studenckiej Konferencji Medycyny Paliatywnej

17.03.2021

Ponad 100 studentów i pracowników ochrony zdrowia wzięło udział w II Studenckiej Konferencji Medycyny Paliatywnej. Wydarzenie odbyło się 13 marca 2021 r. w formie zdalnej za pomocą platformy Zoom. Jej organizatorami byli studenci zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym Onkologii i Radioterapii GUMed, pod przewodnictwem Adriana Perdyana, studenta VI r. kierunku lekarskiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prof. Marcina Gruchały, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać licznych wystąpień ekspertów. Wykład otwarcia pt. Opieka paliatywna i wspierająca w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju wygłosił prof. Wojciech Leppert z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Prof. Krystyna de Walden-Gałuszko przygotowała wystąpienie pt. Stare i nowe zasady postępowania w opiece paliatywnej, natomiast Adherencja. Współpraca i współodpowiedzialność jako droga do skuteczności i sukcesu w opiece paliatywnejmgr Anna Jochim-Labuda, dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Podczas spotkania odbyły się także dwie sesje prac studenckich, w których swoje prace oryginalne, przeglądy literatury oraz opisy przypadków zaprezentowało 11 studentów i doktorantów. Wystąpienia oceniało jury w składzie: prof. Wojciech Leppert, dr Jacek Rutkowski z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed oraz lek. Konrad Gądek z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii naszego Uniwersytetu. Po części wykładowej odbyły się warsztaty z zakresu komunikacji na linii lekarz – pacjent, które przeprowadzili eksperci z Puckiego Hospicjum.

W sesji prac oryginalnych i przeglądów systematycznych przyznano następujące nagrody:
1. miejsce: Joanna Borowik (Uniwersytet Medyczny w Lublinie): Co jest trudne w uczeniu się o umieraniu? – opinie studentów kierunku lekarskiego dotyczące wprowadzania momentu śmierci i umierania w symulacji medycznej,
2. miejsce: Adam Gędek (Warszawski Uniwersytet Medyczny): Opinie studentów na temat przekazywania niepomyślnych informacji.

W sesji przypadków klinicznych nagrodzono opdowiednio:
1. miejsce: Małgorzata Styczewska (Gdański Uniwersytet Medyczny): Ponad 3-letnie przeżycie u chłopca z rozsianym naczyniakomięsakiem serca – cud czy wyjątkowa skuteczność terapii?,
2. miejsce: Oliwia Musielak (Gdański Uniwersytet Medyczny): Zastosowanie brachyterapii w leczeniu gruczolakoraka brodawki Vatera – opis przypadku.


konferencja_paliatywna_grafika.jpg