15.03.2021
Od kilku lat Wydział Nauk o Zdrowiu GUMed organizuje konkurs dla najlepszych osób rozpoczynających w danym roku akademickim studia na kierunku zdrowie środowiskowe. Jego laureaci uzyskują prawo do stypendium oraz możliwość odbycia staży i praktyk w wielu firmach współpracujących z naszą Uczelnią. Tegorocznymi laureatami są: Katarzyna Grabowska, Sandra Julke, Marek Nowaczyński, Michalina Tomaszewska oraz Aleksandra Wojciechowska.
Stypendyści wypowiedzieli się na temat studiów, swoich zainteresowań oraz planów na przyszłość.
– Wybrałam zdrowie środowiskowe, ponieważ od kilku lat staram się działać na rzecz środowiska i zdrowia – mówiła Katarzyna Grabowska. – Rezygnacja z produktów spożywczych oraz kosmetycznych pochodzenia zwierzęcego, a także jednorazowych siatek, butelek oraz słomek- to niektóre z działań, które podjęłam w celu poprawy stanu środowiska, a co za tym idzie zdrowia ludzkiego. Wiedza zdobyta na studiach pozwoli mi dalej w większym stopniu działać dla dobra środowiska i ludzi.
– Nagroda, którą otrzymałam, jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Dzięki niej mam większą motywację do dalszego rozwoju w zakresie zdrowia środowiskowego i osiągania kolejnych sukcesów w tej dziedzinie – podkreślała Sandra Julke. – Uzyskane stypendium planuję przeznaczyć na poszerzanie swojej wiedzy, a także na chwilę odpoczynku po sesji egzaminacyjnej w semestrze letnim. Fakt, że ta nagroda jest sponsorowana przez prywatnych darczyńców, jest dla mnie dodatkowym atutem. Świadczy to o tym, że osoby z takim wykształceniem są coraz bardziej potrzebne na rynku pracy.
– Stypendium umożliwiło mi łatwiejszą i przyjemniejszą naukę w GUMed. Interesuje mnie biologia oraz dbanie o zdrowie swoje i innych, dlatego uznałem, że zdrowie środowiskowe będzie dla mnie właściwym kierunkiem – dodawał Marek Nowaczyński. – Obecne w programie studiów mikrobiologia oraz epidemiologia są bardzo ciekawe i chciałbym poszerzać swoją wiedzę w tych dziedzinach. Spodobały mi się ponadto zajęcia w laboratoriach, zatem w przyszłości potencjalnie mógłbym wykonywać taką właśnie pracę, badając zanieczyszczenia w środowisku, by móc pomagać innym i dbać o nasze zdrowie.
– Jako jedna z tegorocznych stypendystek chciałabym bardzo podziękować za to wyróżnienie. Jestem wdzięczna za tę nagrodę, tym bardziej że na pierwszym roku studiów zazwyczaj nie ma możliwości ubiegania się o stypendium naukowe – mówiła Michalina Tomaszewska. – Myślę, że stypendia naukowe na tym kierunku studiów są o tyle ważne, że zdrowie środowiskowe to bardzo ważna dziedzina nauki w dzisiejszych czasach. Problem relacji człowiek – środowisko jest kluczowy ze względu na postępujące globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska, jak również na powstające w związku z nim nowe akty prawne. Aby je tworzyć i wdrażać w życie, potrzebni są specjaliści z zakresu zdrowia środowiskowego. Fakt, że coraz więcej prywatnych podmiotów wspiera finansowo ten kierunek to bardzo dobra prognoza na przyszłość. Pomoc finansowa w tak trudnych czasach pandemii jest dla nas, studentów, przede wszystkim pomocą w codziennym utrzymaniu, a dzięki temu w dalszym rozwoju naukowym w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Dlatego chciałabym jeszcze raz podziękować Uczelni oraz sponsorom za przyznanie mi tego stypendium.
– Moim marzeniem jest przyczynianie się do pozytywnych zmian w otaczającym nas świecie, a moje zainteresowania zawsze krążyły wokół tematów medyczno-przyrodniczych. Interesuje mnie również to, jak świat wokół nas wpływa na zdrowie psychiczne człowieka – przyznała Aleksandra Wojciechowska. – Wybór zdrowia środowiskowego pozwolił mi na połączenie wszystkich tych aspektów, dzięki czemu nauka sprawia mi także przyjemność. Przyznane stypendium zmotywowało mnie do działania i upewniło, że jestem w odpowiednim miejscu. Pomogło także w ciężkich aktualnie czasach epidemicznych. Bardzo dziękuję Uczelni oraz sponsorom, dzięki którym mogliśmy zostać wyróżnieni w taki sposób.
Zdrowie środowiskowe jest jedynym kierunkiem, którego studenci mają szansę otrzymać stypendium już na pierwszym roku nauki. Jest ono fundowane przez firmy oraz osoby prywatne, które ponadto umożliwiają stypendystom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, co ułatwia im późniejsze wejście na rynek pracy. Potwierdzeniem oryginalności i nowatorstwa kierunku jest przyznanie przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zdrowiu środowiskowemu GUMed akredytacji „Studia z przyszłością 2017” oraz certyfikatu „Lider Jakości Kształcenia”.
Więcej informacji o kierunku można znaleźć na www.zdrowiesrodowiskowe.gumed.edu.pl.