StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2020/2021Nasi naukowcy na „Liście Stu”

Nasi naukowcy na „Liście Stu”

10.03.2021

prof. Edyta Szurowska; fot. Paweł Sudara/GUMed
prof. Edyta Szurowska; fot. Paweł Sudara/GUMed
TŁO_WWW__list_100.png

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Lista Stu 2020 przygotowanego przez redakcję Pulsu Medycyny. Laureatami dziewiętnastej edycji jest 10 przedstawicieli naszej społeczności.

- Po raz kolejny grono naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zostało docenione w rankingu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia. To niezwykle ważne i cenne, że działania naszych ekspertów z różnych dziedzin zostały pozytywnie ocenione i dostrzeżone, szczególnie w trudnym czasie pandemii COVID-19 – mówi prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Wysoką 4 pozycję wśród osób, które miały największy pozytywny wpływ na rozwój polskiej medycyny zajął prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, prezes zarządu Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem. Na 35 miejscu uplasował się prof. Marcin Gruchała, rektor naszego Uniwersytetu, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w kadencji 2020-2024. Prof. Krzysztofa Narkiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, redaktora naczelnego kwartalnika Choroby Serca i Naczyń sklasyfikowano na 40 miejscu, a na 45 pozycji znalazł się prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii GUMed i ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym UCK, główny ekspert medyczny Ministerstwa Zdrowia ds. udaru. Prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, wiceprzewodnicząca zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, współtwórca opatentowanej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci znalazła się na 49 miejscu. Na 52 pozycji uplasował się prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek prezydium Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, kierownik zespołu badawczego projektu PolSenior 2 (badanie stanu zdrowia starszych Polaków), przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, z kolei na miejscu 83 prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii, przewodniczący rady naukowej projektu Nauka to ludzie popularyzującego naukę w GUMed, pomysłodawca i koordynator projektu Young Scientist Program (Młody Naukowiec), autor programu stypendialnego Specialized Research Fellowship dla młodych kardiologów przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, redaktor naczelny czasopisma Cardiology Journal, przewodniczący Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W kategorii System Ochrony Zdrowia najwyższą pozycję zajął prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, plasując się na 32 miejscu. Na 55 pozycji sklasyfikowano Jakuba Kraszewskiego, dyrektora naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala GUMed, natomiast prof. Jarosław Sławek, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego GUMed uplasował się na 96 miejscu.

Kandydaci oceniani byli przez kapitułę konkursu w trzech kategoriach: osiągnięcia i dokonania w 2020 roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku oraz siła publicznego oddziaływania. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie.