StartUczelniaKalendarium wydarzeńWirtualne Drzwi Otwarte Wyd...

Wirtualne Drzwi Otwarte Wydziału Farmaceutycznego

Wykład online w ramach projektu Farmalityka – pt. Stałe formy leku podawane doustnie – jak to działa? odbędzie się 18 lutego 2021 r. o godz. 19:00 na platformie Zoom. Poprowadzi go dr Bartosz Maciejewski – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmacji Stosowanej, współkoordynator projektu Farmalityka, który podczas wykładu przybliży słuchaczom mechanizmy działania stałych form leków podawanych doustnie.


dr_Maciejewski.jpg

Sylwetka prelegenta: dr Bartosz Maciejewski – absolwent Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach pracy badawczej zajmuje się zastosowaniem materiałów polimerowych w doustnych postaciach leku oraz technologią systemów transdermalnych.

Streszczenie wykładu: Stałe formy leku podawane doustnie – jak to działa?

Stałe doustne postacie leku są najbardziej powszechnymi formami dawkowania, zarówno w przypadku leków dostępnych bez recepty (OTC) jak i tych wydawanych z przepisu lekarza. Tabletki oraz kapsułki mogą występować w formie konwencjonalnej (niemodyfikowanej), ale mogą też być projektowane i wytwarzane w sposób umożliwiający przedłużenie lub opóźnienie uwalniania substancji leczniczych. Podstawowa znajomość mechanizmów odpowiadających za uwalnianie substancji czynnych z poszczególnych preparatów umożliwia zwiększenie efektywności terapii, a także zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

W niniejszym wykładzie przedstawiony zostanie podstawowy podział stałych form doustnych, jak również krótko scharakteryzowane zostaną najczęściej stosowane zabiegi technologiczne wpływające na sposób uwalniania substancji leczniczych.


Bezpośredni link do spotkania

Dane do zalogowania się na platformie Zoom:

Meeting ID: 946 7054 1673

Passcode: 500233


Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 15 min przed planowanym spotkaniem.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wydziału Farmaceutycznego, na której w zakładce Farmalityka dostępne są: harmonogram wykładów, listy zaproszonych prelegentów oraz informacje związane z technicznym połączeniem się uczestnika z platformą online.

Zapraszamy także do kontaktu mailowego wf.promocja@gumed.edu.pl. Z chęcią odpowiemy na wszelkiego rodzaju pytania.

Czas i miejsce:

2021-02-18

19:00-20:00

online