Skomplikowany zabieg osteosyntezy złamania wyrostka kłykciowego żuchwy

10.12.2020

Zabieg endoskopowy
Zabieg endoskopowy

Specjaliści z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej GUMed w listopadzie br. przeprowadzili po raz pierwszy zabieg osteosyntezy złamania wyrostka kłykciowego żuchwy z asystą endoskopu. Pacjentem był mężczyzna, który w wyniku urazu doznał dwukrotnego złamania żuchwy. Procedura znacząco zmniejsza ryzyko porażenia nerwu twarzowego, nie pozostawia blizn w obrębie twarzy, jak również skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu.

Operacja osteosyntezy złamań wyrostka kłykciowego z użyciem endoskopu uznawana jest w traumatologii szczękowo-twarzowej za metodę leczenia o najwyższym stopniu trudności. Dzięki niej lekarze z Kliniki mogą zaoferować pacjentom leczenie na najwyższym światowym poziomie, tym samym dołączając do nielicznych ośrodków chirurgii szczękowo-twarzowej na świecie wykonujących tego rodzaju zabiegi.

Zabieg przeprowadził zespół operacyjny: dr n. med. Adam Polcyn, dr hab. Barbara Drogoszewska, lek. stom. Anna Barto; anestezjologiczny: dr n. med. Irmina Śmietańska, Wiesława Małagocka; pielęgniarski: Renata Zielińska, Iga Banuch, Wiesława Leszczyńska, Ewa Bajera i Barbara Rudnicka.

Do tej pory był to pierwszy tego typu zabieg w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Poza Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej GUMed tylko jeden ośrodek w Polsce wykonuje tego rodzaju procedurę z użyciem endoskopu.