Szkolenie w zakresie badania USG płuc pacjentów z COVID-19

26.11.2020

IMG_4858.jpg
IMG_0903.jpg
IMG_0937.jpg
IMG_0924.jpg

Ponad 50 lekarzy, głównie kardiologów, internistów, specjalistów medycyny ratunkowej z trójmiejskich szpitali i oddziałów ratunkowych przeszkolono w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej GUMed w zakresie wykonywania USG płuc w chorobie COVID-19. Ta forma nauczania budzi duże zainteresowanie, a zamieszczony w Internecie film instruktażowy obejrzano już 12 tysięcy razy. Materiał dostępny jest również na kanale YouTube GUMed.

Szkolenia z USG płuc w chorobie COVID-19 rozpoczęto w kwietniu br. Firma Symbionix/3D Systems oraz Simedu przekazały nieodpłatnie oprogramowanie na 3 fantomy, które umożliwia symulację wykonania badania ultrasonograficznego płuc u zdrowego pacjenta oraz chorych na COVID-19 z łagodnymi, umiarkowanym i zaawansowanymi zmianami w płucach. W szkolenie zaangażowani są specjaliści z naszego Uniwersytetu: dr Natalia Buda z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii, lek. Krystian Sporysz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, prof. Marcin Fijałkowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii oraz dr Radosław Nowak z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii.

Istnieją doniesienia, że badanie ultrasonograficzne płuc jest przydatne do oceny zapalenia płuc i/lub zespołu niewydolności oddechowej dorosłych (ARDS) u chorych na COVID-19. Zaletą USG płuc jest możliwość jego wykonania przyłóżkowo, duża powtarzalność, brak ekspozycji na promieniowanie i niski koszt. Doświadczenia z włoskich oddziałów intensywnej terapii pokazują, że USG płuc może być również przydatne w modyfikowaniu ustawień respiratora.