Granty NCN dla naszych naukowców

6.11.2020

Dr inż. Agnieszka Pyrczak-Felczykowska
Dr inż. Agnieszka Pyrczak-Felczykowska

Dr inż. Agnieszka Pyrczak-Felczykowska z Katedry i Zakładu Fizjologii GUMed uzyskała środki finansowe na realizację projektu pt. Czy indukowana przez pochodne kwasu usninowego wakuolizacja cytoplazmy komórek nowotworowych prowadzi do śmierci związanej z ER-fagią? w ramach programu Miniatura 4 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Celem zadania badawczego jest określenie, czy wybrane syntetyczne pochodne metabolitu porostowego – kwasu usninowego – indukują śmierć komórek nowotworu piersi związaną z procesem ER-fagii. ER-fagia jest niedawno opisanym procesem prowadzącym do remodelingu lub nawet całkowitego usunięcia retikulum endoplazmatycznego z komórki. Skutkuje to zaburzeniem wielu procesów komórkowych, które mogą prowadzić do śmierci.

Znakomita większość substancji aktywnych wykorzystywanych w leczeniu pacjentów onkologicznych skierowana jest na indukcję procesu apoptozy komórek zmienionych nowotworowo, jednakże wraz z trwaniem terapii część komórek guza nabiera oporności na sygnały pro-apoptotyczne, co skutkuje niepowodzeniem leczenia. Projekt realizowany przez dr inż. Agnieszkę Pyrczak-Felczykowską przewiduje określenie potencjału nowo syntetycznych pochodnych kwasu usninowego w leczeniu zmian nowotworowych odpornych na klasyczne terapie oparte na indukcji apoptozy komórek zmienionych chorobowo.


Dr n. med. Dominik Świętoń
Dr n. med. Dominik Świętoń

Dr n. med. Dominik Świętoń z II Zakładu Radiologii Wydziału GUMed otrzymał z kolei grant w tym samym programie na realizację projektu Analiza tekstury dużych gruczołów ślinowych u dzieci z rozpoznanym zespołem Sjögrena w badaniu rezonansu magnetycznego i badaniu ultrasonograficznym..

Celem badania jest zdobycie nowej wiedzy na temat możliwości wykorzystania analizy tekstury dużych ślinianek u dzieci z zespołem Sjögrena w badaniu MRI oraz badaniu USG. Wyniki badań obrazowych zostaną skorelowane ze stopniem nasilenia objawów klinicznych. Dzięki zdobyczom techniki i nowoczesnym metodom obrazowym pojawia się możliwość analizy jakościowej i ilościowej tekstury narządów. Dostępne są pojedyncze publikacje wykorzystujące powyższą technikę badania, głównie u pacjentów dorosłych. Jest to pierwszy tego typu projekt oceny tekstury ślinianek u dzieci z zespołem Sjögrena. Mamy nadzieję, że otrzymane wyniki umożliwią dalsze zastosowanie obu metod w rozpoznaniu i monitorowaniu efektów leczenia dzięki analizie jakościowej oraz ilościowej. Liczymy także, że nasze wyniki przyczynią się do wzrostu efektywności diagnostyczno-terapeutycznej u dzieci z zespołem Sjögrena.

Projekt realizowany będzie przy współpracy lekarzy i fizyków medycznych II Zakładu Radiologii GUMed oraz lekarzy Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawować będzie prof. dr hab. Edyta Szurowska z II Zakładu Radiologii.