StartUczelniaKalendarium wydarzeńSARS-CoV-2/COVID-19 – profi...

SARS-CoV-2/COVID-19 – profilaktyka kontra denialiści?

W ramach kolejnego ze spotkań w cyklu Farmalityka wykład pt. SARS-CoV-2/COVID-19 – profilaktyka kontra denialiści wygłosi dr Anna Śledzińska,

Bezpośredni link do spotkania

Dane do zalogowania się na platformie Zoom:

Meeting ID: 929 0927 9152

Passcode: 436055

Streszczenie wykładu:

Udokumentowane klinicznie infekcje ludzi związane koronawirusami były znane światu medycznemu od lat 30. ubiegłego wieku. Spośród 40 gatunków koronawirusów opisanych i zbadanych, 7 z nich uznano jako mikroorganizmy patogenne dla ludzi. Podstawową drogą przenoszenia tych wirusów – z człowieka na człowieka – jest droga kropelkowa. Pandemia związana z 2019-CoV (SARS-CoV-2), która rozpoczęła się na przełomie listopada/grudnia 2019 roku we wschodnich Chinach, objęła cały świat i trwa do chwili obecnej. Według danych WHO infekcji tym wirusem uległo około 39 milionów populacji, z czego dla ponad miliona zakończyła się ona śmiercią (16 X 2020 r.).

Choroba związana z 2019-CoV na stałe zagościła w nomenklaturze medycznej jako COVID-19. Manifestuje się ona infekcją górnych i dolnych dróg oddechowych, gdzie w przeważającej liczbie przypadków dominuje: gorączka, ból mięśni i kaszel. W grupie osób szczególnie narażonych (wiek >65, niedomogi immunologiczne i choroby współistniejące) dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej, wymagającej sztucznej wentylacji i leczenia ogólnoustrojowego, przy czy nawet skąpoobjawowa infekcja niesie za sobą późne i groźne powikłania dla układu oddechowego i sercowo-naczyniowego ludzi w różnych przedziałach wiekowych.

W trakcie wykładu przeanalizujemy najprostszą i najtańszą strategie walki z pandemią mającą na celu zminimalizowania narażenia jednostki na infekcję. Na podstawie analizy fachowego piśmiennictwa dokonamy hierarchizacji skuteczności przeciwwirusowej dostępnych na rynku osłon twarzy – od maseczek, przyłbice po gogle. Ocenimy zasadność dystansu fizycznego oraz preferowaną odległość jaka została uznana za najbardziej bezpieczną. Omówimy procedurę higienicznego mycia i dezynfekcji rąk. Dodatkowo wyjaśnimy sobie pojęcie denializmu, którego post efektem jest niewiara 20% polskiego społeczeństwa w realne zagrożenie, stawiając w przeciwwadze idee zdrowia publicznego oraz „niemodną” empatię, uważaną przez psychologów m.in. za jeden z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych.

Sylwetka prelegenta

dr Anna Śledzińska – adiunkt w Zakładzie Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej w Katedrze Analityki Klinicznej GUMed oraz asystent w Zakładzie Mikrobiologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej, diagnosta laboratoryjny. Absolwentka studiów podyplomowych: „Menedżer w ochronie zdrowia” z certyfikatem Franklin University (Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku); „Menedżer medycznego laboratorium diagnostycznego w obliczu zmian rynkowych” (Warszawski Uniwersytet Medyczny), „Prawo medyczne” (Uniwersytet Gdański).

Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 15 minut przed planowanym spotkaniem.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wydziału Farmaceutycznego, na której w zakładce Farmalityka dostępne są: harmonogram wykładów, listy zaproszonych prelegentów oraz informacje związane z technicznym połączeniem się uczestnika z platformą online.

Kontakt wf.promocja@gumed.edu.pl.

Czas i miejsce:

2020-11-05

18:00

spotkanie online