21.12.2020
Gdański Uniwersytet Medyczny jest pierwszą uczelnią Pomorza, w której zamontowano poidełka SNG przeznaczone do picia wody z kranu. Dzięki tym urządzeniom studenci i pracownicy mogą bez ograniczeń korzystać z czystej i zdrowej wody miejskiej. W ramach współpracy z firmą Saur Neptun Gdańsk SA na terenie Uczelni zainstalowano cztery zdroje – dwa w rektoracie, a po jednym w budynku Collegium Biomedicum oraz na Wydziale Farmaceutycznym. Projekt zdrojowy to flagowy program Spółki, realizowany z powodzeniem od 2013 roku. Do tej pory zrealizowano montaż 172 urządzeń w gdańskich szkołach i przedszkolach.
– Jestem wdzięczny, że tak cenną inicjatywą Gdańsk postanowił objąć także uczelnie wyższe. W środowisku akademickim przywiązujemy dużą wagę do kształtowania i wspierania postaw proekologicznych, jak również troski o środowisko naturalne. Jestem przekonany, że to potrzebne wsparcie zyska uznanie wśród naszych pracowników, studentów i doktorantów – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.
Przekazane dwa dystrybutory wewnętrzne służą do napełniania butelek, bidonów czy kubków. Wyposażone są w czujnik uruchamiający wypływ wody, a także wbudowany licznik butelek o pojemności 1 litra, które – dzięki korzystaniu z wody z kranu – nie trafiły na śmieci. Urządzenie wykonane jest ze stali nierdzewnej oraz posiada elementy z odpornego na uderzenia tworzywa ABS o właściwościach antybakteryjnych.
Mówiąc o korzyściach płynących z picia wody z kranu zawsze podkreślamy aspekt ekologiczny. Ograniczając kupowanie wody w butelkach, zmniejszamy liczbę plastiku trafiającego do środowiska, a potem na wysypiska śmieci – wyjaśnia Jacek Kieloch, wiceprezes Saur Neptun Gdańsk.
Kolejne dwa dystrybutory wody to urządzenia trzyfunkcyjne, oferujące wodę ciepłą, zimną i gazowaną. Dają możliwość regulacji temperatury wody zimnej w zakresie 5-12°C, natomiast temperaturę wody może podnieść maksymalnie do 85°C. Zbiornik wody gazowanej może pomieścić maksymalnie 1,5 l.
– Wprowadzenie nawyku picia wody ważne jest w każdym wieku. W szkołach udało nam się zaszczepić modę na kranówkę, podobny sukces odnieśliśmy w przedszkolach. Mamy nadzieję, że studenci przekonają się, że lepiej napełnić bidon wodą z kranu niż kupować wodę w sklepie – dodał prezes Kieloch.
Instalację poidełek poprzedziły kompleksowe badania wody wewnątrz budynku. Całość prac obejmujących zarówno zakup urządzeń, jak też ich montaż oraz testy laboratoryjne sfinansowała firma SNG.
– Poidełka to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez naszych pracowników i studentów – podkreślił Marek Langowski, kanclerz Uczelni. – Popularyzujemy picie wody z kranu, ważny jest też dla nas proces ograniczania zużycia plastiku. Zamontowane poidełka doskonale wpisują się w akcję GUMed bez plastiku. Dziękuję spółce Saur Neptun Gdańsk, która nie pierwszy raz wyciąga do nas pomocną dłoń.
fot. Paweł Sudara/GUMed