StartUczelniaKalendarium wydarzeńSARS-CoV-2/Covid-19 – profi...

SARS-CoV-2/Covid-19 – profilaktyka kontra denialiści?

W ramach wirtualnych drzwi otwartych Wydziału Farmaceutycznego odbędzie się wykład SARS-CoV-2/Covid-19 – profilaktyka kontra denialiści?

Udokumentowane klinicznie infekcje ludzi związane koronawirusami były znane światu medycznemu od lat 30 ubiegłego wieku. Spośród 40 gatunków koronawirusów opisanych i zbadanych, siedem z nich uznano jako mikroorganizmy patogenne dla ludzi. Podstawową drogą przenoszenia tych wirusów – z człowieka na człowieka – jest droga kropelkowa. Pandemia związana z 2019-CoV (SARS-CoV-2), która rozpoczęła się na przełomie listopada/grudnia 2019 roku we wschodnich Chinach, objęła cały świat i trwa do chwili obecnej. Według danych WHO infekcji tym wirusem uległo około 39 milionów populacji, z czego dla ponad miliona zakończyła się ona śmiercią (16 X 2020 r.).

Choroba związana z 2019-CoV na stałe zagościła w nomenklaturze medycznej jako COVID-19. Manifestuje się ona infekcją górnych i dolnych dróg oddechowych, gdzie w przeważającej liczbie przypadków dominuje: gorączka, ból mięśni i kaszel. W grupie osób szczególnie narażonych (wiek > 65, niedomogi immunologiczne i choroby współistniejące) dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej, wymagającej sztucznej wentylacji i leczenia ogólnoustrojowego, przy czy nawet skąpoobjawowa infekcja niesie za sobą późne i groźne powikłania dla układu oddechowego i sercowo-naczyniowego ludzi w różnych przedziałach wiekowych.

W trakcie wykładu zostanie przeanalizowana najprostsza i najtańsza strategia walki z pandemią mającą na celu zminimalizowanie narażenia jednostki na infekcję. Na podstawie analizy fachowego piśmiennictwa zostanie dokonana hierarchizacja skuteczności przeciwwirusowej dostępnych na rynku osłon twarzy – od maseczek, przyłbice po gogle. Zostanie oceniona zasadność dystansu fizycznego oraz preferowana odległość jaka została uznana za najbardziej bezpieczną. Zostanie omówiona procedura higienicznego mycia i dezynfekcji rąk. Dodatkowo zostanie wyjaśnione pojęcie denializmu, którego efektem jest niewiara 20% polskiego społeczeństwa w realne zagrożenie.

Wykład poprowadzi dr Anna Śledzińska – adiunkt w Zakładzie Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej w Katedrze Analityki Klinicznej GUMed oraz asystent w Zakładzie Mikrobiologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej, diagnosta laboratoryjny. Absolwentka studiów podyplomowych: „Menedżer w ochronie zdrowia” z certyfikatem Franklin University (Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku); „Menedżer medycznego laboratorium diagnostycznego w obliczu zmian rynkowych” (Warszawski Uniwersytet Medyczny), „Prawo medyczne” (Uniwersytet Gdański).

Bezpośredni link do spotkania: ZOOM

Dane do zalogowania się na platformie ZOOM na 15 min przed spotkaniem: Meeting ID: 984 5448 9773, Passcode: 290210

Czas i miejsce:

2020-10-21

19:00

platforma Zoom