19.05.2009
Wprowadzone w 2006 roku nowe Prawo o szkolnictwie wyższym w sposób jednoznaczny obniżyło rangę akademii, traktując je jak szkoły zawodowe. Jednocześnie podniosło rangę uniwersytetów, stwarzając możliwość uzyskania przez akademie statusu uniwersytetu przymiotnikowego lub profilowanego. Uczelnia ubiegająca się o taki status winna spełnić określone ustawą kryteria. Po ich spełnieniu może posługiwać się nazwą „uniwersytet” uzupełnioną przymiotnikiem (w naszym przypadku „medyczny”). Nazwa taka przysługuje szkole wyższej, której jednostki organizacyjne posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Szkoła wyższa niespełniająca tych kryteriów pozostanie nadal przy nazwie „akademia”. Określi to jej stosunkowo niski poziom i zrówna ze szkołami kształcącymi absolwentów na poziomie policealnym, nazywanych nawet czasami akademiami z dodatkiem specyficznego zawodu, np. fryzjerska, paznokcia, itp.
W tej sytuacji profesor Roman Kaliszan rozpoczął starania o spełnienie przez naszą Uczelnię wymogów stawianych przez ustawę o szkolnictwie wyższym. Utworzony został nowy wydział – Wydział Nauk o Zdrowiu, którego dziekan, prof. Piotr Lass rozpoczął starania o uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora, jedynego uprawnienia brakującego Akademii Medycznej do wystąpienia o zmianę nazwy. Po uzyskaniu go w 2008 r. na polecenie ówczesnego rektora AMG, prof. Romana Kaliszana, dziekan Wydziału Lekarskiego, prof. Janusz Moryś zobligowany został do przygotowania wniosku do Ministerstwa Zdrowia. Na jego podstawie, w dniu 21 kwietnia 2008 r., Senat AMG jednogłośnie podjął uchwałę o zmianie nazwy Uczelni na Gdański Uniwersytet Medyczny.
Obecnie Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania następujących stopni naukowych:
Obecna zmiana nazwy jest zatem potwierdzeniem stanu faktycznego – rzeczywistej pozycji i rangi naszej Uczelni. Podkreśla jednocześnie uniwersytecki poziom kształcenia i badań naukowych, z których słyniemy od lat. Stanowi również symboliczny powrót do uniwersyteckich tradycji i działalności niezwykle zasłużonego dla Rzeczypospolitej Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, którego kadra tworzyła podwaliny naszej Szkoły w jej początkowych latach rozwoju. Zmiana nazwy pozwoli także na lepszą rozpoznawalność Uczelni w światowym systemie edukacji medycznej, a zwłaszcza w strefie anglojęzycznej, w której kształcenie zawodów medycznych odbywa się wyłącznie na poziomie uniwersyteckim. I co najważniejsze, przyjęcie nazwy „uniwersytet” jest ukoronowaniem wieloletniej, ciężkiej i ofiarnej pracy całej społeczności akademickiej Uczelni, uhonorowaniem ich wysiłku położonego w edukację wielu pokoleń młodych lekarzy, podnoszeniu ich kwalifikacji oraz licznych odkryć naukowych służących pacjentom.
Uchwała, przyjęta przez Senat AMG w 2008 r., otworzyła drogę prawną do oficjalnej zmiany nazwy Uczelni. Wniosek w tej sprawie trafił do Ministerstwa Zdrowia, gdzie uzyskał pozytywną opinię, a następnie przeszedł pełną procedurę stosowaną dla ustaw, w tym m.in. liczne konsultacje społeczne. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy trafił następnie do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która po rozpatrzeniu projektu na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2009 roku, zarekomendowała Sejmowi jego uchwalenie. Ten przegłosował ustawę na posiedzeniu w dniu 19 marca 2009 r.
Kolejnym etapem drogi ustawowej był Senat Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie 24 marca 2009 r. projekt ustawy uzyskał rekomendację Senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu już w pierwszym czytaniu. W dniu 2 kwietnia 2009 roku ustawa o zmianie nazwy Uczelni została przegłosowana przez Senat RP.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę w poniedziałek, 20 kwietnia 2009 r. Została ona opublikowana w „Dzienniku Ustaw” (nr 66, poz. 556) 4 maja 2009 r. i uprawomocniła się po 14 dniach od daty publikacji. Akademia Medyczna w Gdańsku stała się oficjalnie Gdańskim Uniwersytetem Medycznym z dniem 19 maja 2009 r.
Chciałbym w tym miejscu gorąco podziękować całej społeczności akademickiej za trud i ciężką pracę, dzięki której możliwe było wystąpienie o zmianę nazwy naszej Uczelni. Myślę, że w imieniu nas wszystkich mogę powiedzieć, że jesteśmy dumni z możliwości pracy w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Nowa nazwa i idący za tym prestiż uczelni uniwersyteckiej niech stanowi bodziec do dalszej pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej dla nas wszystkich.
Prof. Janusz Moryś
Rektor