W GUMed powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

14.09.2020

Ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych otrzyma Gdański Uniwersytet Medyczny na utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Będzie to jedna z dziecięciu jednostek w kraju, które pozwolą na lepszą koordynację badań klinicznych w Polsce. W ramach konkursu dotyczącego tworzenia i rozwoju Centrów Wsparcia Badań Klinicznych do Agencji wpłynęło 30 wniosków na łączną kwotę ponad 300 mln zł.

– Bardzo się cieszę, że wśród 10 beneficjentów wybranych w konkursie znalazł się Gdański Uniwersytet Medyczny. To kolejny sukces naszego Uniwersytetu w pozyskiwaniu projektów z Agencji Badań Medycznych. Jestem przekonana, że zapewnienie kompleksowego i systemowego wsparcia realizacji badań przełoży się na wzrost liczby badań zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych, co jest szczególnie ważne dla naszych pacjentów i rozwoju badań naukowych w naszej Uczelni – mówi prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed. – Chciałabym podziękować dr Magdalenie Leszczyńskiej-Wiloch i Piotrowi Kraszewskiemu z Działu Niekomercyjnych Badań Klinicznych oraz dr Blance Sekleckiej z Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz za przygotowanie tego projektu.

Wśród beneficjentów, oprócz GUMed, znalazło się dziewięć ośrodków: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wojskowy Instytut Medyczny, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskieg, Instytut “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher.

– Wybrane jednostki dysponują znakomitą kadrą profesorów, które mają olbrzymi wolumen pacjentów i leczą często niezwykle trudne przypadki. Jestem przekonany, że ośrodki te z jednej strony dadzą komfort pacjentom, z drugiej zaś pozwolą na wypracowanie bardzo wysokiego standardu badań – podkreśla dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Placówki, które otrzymują granty, utworzą CWBK jako centrum usług wspólnych, zapewniające kompleksowe i systemowe wsparcie realizacji badań zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych. Wsparcie to będzie dotyczyć m.in: planowania, zarządzania, rozliczania czy koordynowania badań. Infrastruktura CWBK będzie zawierać przede wszystkim część pozwalająca na realizację wizyt pacjentów w trybie ambulatoryjnym, strefę relaksu pacjenta, salę telekonferencyjną oraz pokoje do pracy dla przedstawicieli Sponsora.

Sieć CWBK ma na celu zapewnienie jednolitego standardu realizacji badań, wysokiej jakość obsługi pacjentów oraz zwiększenia liczby komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych. Powstanie sieci pozwoli na utworzenie wystandaryzowanych ośrodków na wzór struktur istniejących na zachodzie Europy. Staną się one flagowymi instytucjami w ochronie zdrowia prowadzącymi badania o najwyższym standardzie, z troską o bezpieczeństwo uczestników badań. Badania kliniczne w Polsce będą dzięki temu prowadzone w sposób przyjazny zarówno dla szpitala, jak i pacjenta. Pierwsze inwestycje w placówkach, które otrzymały grant ABM planowane są jeszcze w tym roku.