StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2019/2020Rektor GUMed przewodniczący...

Rektor GUMed przewodniczącym KRAUM

28.08.2020

prof. Marcin Gruchała, fot. Paweł Sudara/GUMed
prof. Marcin Gruchała, fot. Paweł Sudara/GUMed

Profesor Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) na kadencję 2020-2024. Swoje zadania będzie realizował przy pomocy dwóch zastępców: prof. Kornelii Kędziory-Kornatowskiej, prorektor ds. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Andrzeja Tykarskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie funkcję przewodniczącego KRAUM pełni prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Warto przypomnieć, że w latach 2012-2016 Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych przewodniczył ówczesny rektor naszej Uczelni prof. Janusz Moryś.

– Jestem zaszczycony decyzją podjętą przez Rektorów polskich uczelni medycznych, którzy zdecydowali o powierzeniu mi odpowiedzialnej funkcji przewodniczącego KRAUM na nadchodzące 4 lata – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – Dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzono i deklaruję reprezentowanie środowiska akademickiego w duchu partnerskiej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wszystkimi polskimi uczelniami wyższymi.

KRAUM tworzą rektorzy wszystkich publicznych wyższych szkół medycznych działających w Polsce. Celem jego działania jest wypracowywanie wspólnego stanowiska rektorów i wyrażanie opinii w sprawach związanych z kształceniem przed- i podyplomowym w zakresie nauk medycznych oraz we wszystkich innych sprawach dotyczących społeczności akademickiej publicznych wyższych szkół medycznych. Do zadań KRAUM należy również inspirowanie i koordynowanie współpracy publicznych wyższych szkół medycznych oraz podejmowanie w granicach obowiązującego prawa wszelkich czynności zmierzających do rozwoju wyższego szkolnictwa medycznego oraz nauk medycznych. Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych ściśle współpracuje z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Marcin Gruchała – nauczyciel akademicki, lekarz, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii, profesor nauk medycznych. W latach 2012-2016 prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rektor Uczelni w kadencji 2016-2020.

Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku ukończył w 1996 r. Stopień naukowy doktora otrzymał w 2000 r. na podstawie pracy pt. Rola polimorfizmu genów układu renina-angiotensyna-aldosteron, przedsionkowego czynnika natriuretycznego oraz glikoprotein płytkowych w chorobie niedokrwiennej serca przygotowanej pod kierunkiem prof. Andrzeja Rynkiewicza. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2006 r. na podstawie dorobku naukowego i rozprawy zatytułowanej Wewnątrznaczyniowy transfer genów do ściany tętnicy szyjnej królika przy pomocy wirusów zapalnych związanych z adenowirusami i wektorów adenowirusowych. Specjalizował się w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. W 2016 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Przez całe życie zawodowe związany z macierzystą Uczelnią – początkowo jako doktorant w I Klinice Chorób Serca, następnie od 2000 r. kolejno jako asystent i adiunkt. W 2010 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Zastępca koordynatora Klinicznego Centrum Kardiologii UCK od 2012 r.

W 1996 r. odbył trzymiesięczny staż kliniczny w Thorax Center Szpitala Uniwersyteckiego w Rotterdamie w ramach programu TEMPUS, a w latach 2000-2002 podoktorski staż naukowy w A. I. Virtanen Institute for Molecular Medicine Uniwersytetu Medycznego w Kuopio w Finlandii jako stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

W latach 2008-2012 i 2012-2016 członek senackiej komisji ds. budżetu i finansów. Pełnił funkcję pełnomocnika rektora GUMed ds. budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Wieloletni opiekun Studenckiego Koła Naukowego uhonorowanego dwukrotnie nagrodą Czerwonej Róży dla najlepszego studenckiego koła naukowego Trójmiasta.

Główne zainteresowania naukowe i kliniczne to: choroba wieńcowa, niewydolność serca, transplantacja serca i mechaniczne wspomaganie krążenia, czynniki genetyczne i środowiskowe rozwoju miażdżycy i jej powikłań, hipercholesterolemia rodzinna.

Promotor 8 ukończonych przewodów doktorskich i 3 otwartych, opiekun specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. Aktywny członek Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Autor i współautor ponad 120 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym o łącznym wskaźniku oddziaływania IF ok. 255 i 2705 pkt KBN/MNiSW.